İşitme cihazı kalıbında çift ventin hasta memnuniyeti üzerine etkisi
The effect of double vent on patient satisfaction of ear mold
  1. Tez No: 489866
  2. Yazar: SEDA ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İşitme cihazı özellikle iç kulağın etkilendiği işitme kayıpları için en uygun amplifikasyon yöntemidir. Uygun bir işitme cihazı, bireyin işitme kaybının olduğu frekanslarda ihtiyacı olan kazancı sağlayarak kulağa kaliteli ses iletebilmelidir. İşitme kaybının tipi, derecesi ve konfigürasyonu açısından en ideal işitme cihazı ve uygun kalıp seçimi önemlidir. Kulak kalıbına ventilasyon açma işlemi işitme kaybına göre belirlendiği gibi hasta konforuna göre seçimi de önemlidir. Çalışmamız, işitme cihazı kullanan bireylerin kulak kalıbına uygun tek ve çift açılan ventilasyonun akustik etkilerini ve hasta memnuniyeti üzerine etkisini göstermeyi amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda bilateral orta derecede sensörinöral işitme kaybına sahip işitme cihazı kullanan 30 hastanın (50 kulak) odyolojik ölçümleri ve REM değerlendirmeleri yapılıp, APHAB anketi ve VAS ölçeği uygulanılarak sonuçlar tek ventli kullanım ile çift ventli kullanımları karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda serbest alan eşiklerinde ve konuşmayı ayırt etme skorlarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05), REM uygulamasında cihaz kazancının değişmediği gözlenmiştir, REAR ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmemiştir (p>0,05). Yapılan APHAB memnuniyet anketinde tek vent ile cihazsız, çift vent ile cihazsız karşılaştırmalarında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmiştir (p0,01).
Özet (Çeviri)
The hearing aid is the most suitable amplification method especially for the hearing loss affected by the inner ear. A suitable hearing aid should be able to deliver quality sound to the ear by providing the benefit needed by the individual at the frequencies at which hearing loss occurs. It is the most ideal hearing aid in terms of the type, grade and configuration of hearing loss and is an important step for choosing the right pattern. Ventilation opening to the ear mold is determined according to hearing loss as well as selection according to patient comfort. Our study aimed to demonstrate the effect of hearing aids on audiologic evaluations of single and double opening ventilation tubes suitable for ear molds and patient satisfaction. For this purpose, audiological measurements and REM evaluations of 30 patients (50 ears) using bilateral hearing aid with sensorineural hearing loss were performed bilaterally, APHAB questionnaire and VAS scale were applied and the results were compared between single ventilation and double ventilation. As a result of the study, there was no statistically significant difference between free field thresholds and speech discrimination scores (p> 0.05). There was no statistically significant difference between the REAR measurements (p> 0.05). There was a statistically significant difference (p 0.01).