Adolesan voleybol oyuncularında skapula pozisyonu ile üst ekstremite kuvvet, güç, endurans ve dengenin ilişkisi
Relationship between scapular position and upper extremity strength, power, endurance and balance in adolescent volleyball players
- Tez No: 489865
 - Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ERDEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 97
Özet
Sezik, A.Ç., Adolesan Voleybol Oyuncularında Skapula Pozisyonu ile Üst Ekstremite Kuvvet, Güç, Endurans ve Dengenin İlişkisi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Spor Fizyoterapistliği Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2018. Bu çalışma Türkiye Voleybol Federasyonu Voleybol Lisesi'nde, 15-18 yaş grubu 60 voleybol oyuncusunun skapula pozisyonları ile üst ekstremite denge, güç, enduransları ve skapular kas kuvvetleri arasındaki ilişkileri araştırmak amacıyla gerçekleştirildi. Skapula pozisyonlarını değerlendirmek için Lateral Skapular Kayma Testi (LSKT), Skapulanın yukarı doğru rotasyonunun inklinometre ile değerlendirilmesi ve omuzun protraksiyon- retraksiyon yönündeki pozisyonunu değerlendirmek için posterior akromiyon – duvar mesafesi ölçümleri uygulandı. Üst ekstremite gücünü değerlendirmek için Sağlık Topu Fırlatma (Medicine Ball Throw), enduransını değerlendirmek için Kapalı Kinetik Zincir Üst Ekstremite Stabilite Testi (Closed Kinetic Chain Upper Extremity Stability Test), dengesini değerlendirmek için ise Üst Ekstremite Y-Denge Testi (Upper Extremity Y-Balance Test) ve skapular kas kuvvetini değerlendirmek için el dinamometresi ile izometrik kas kuvveti değerlendirmeleri uygulandı. Bu çalışmanın sonucunda skapula pozisyonları ile üst ekstremite kapalı kinetik zincir stabilizasyonunun ilişkili olmadığı gösterildi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Sezik, A.Ç., Relationship between scapular position and upper extremity strength, power, endurance and balance in adolescent volleyball players, Hacettepe University Institute of Health Sciences, Sports Physiotherapy Programme, Master of Science Thesis, Ankara, 2018. This study was conducted on 60 adolescent volleyball players from Turkish Volleyball Federation High School, with aim of investigating relationship between scapular position and upper extremity strength, power, endurance and balance. Scapular position was evaluated with lateral scapular slide test, scapular upward rotation was measured with inclinometer and protraction and retraction positions was measured with acromion-wall distance. Medicine ball throw test to measure upper extremity power, closed kinetic chain upper extremity stability test to measure endurance, upper extremity Y-balance test for balance and hand-held dynamometer to measure isometric scapular muscle strength were used. At the end of our study, we have found no significant relationship between upper extremity closed kinetic chain stabilization and scapular positions (p>0,05).