Kollajen ve oksidize selluloz membranların palatinal donör sahaların iyileşmesine etkileri ve antibakteriyel aktiviteleri
The Effects and antibacterial activities of collagen and oxidised cellulose membranes on wound healing of palatinal donor areas
- Tez No: 48987
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İ. SİNA UÇKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışmada, oksidize selluloz membran ve kollajen membranın yara iyileşmesine etkisi klinik, histopatolojik ve histometrik olarak birbirleriyle ve kontrol örnekleriyle karşılaştırılarak incelenmiştir. Seçilen mikroorganizmaların üzerinde materyallerin antibakteriyel etkinlikleri de in vitro olarak araştırılmıştır. Bu amaçla, mukoza grefti vestibuloplastisi yapılan 38-75 yaşları arasında değişen 18 hastanın palatinal donör sahasına karşılıklı her iki materyal uygulandı. Hastaların her birinden intraoperatif ve postoperatif birinci ayda ve altışar kişilik üç gruba ayrılan hastalardan ayrıca postoperatif 3, 5, 7. günlerde standart doku örnekleri alınarak iyileşme histopatolojik olarak değerlendirildi. İntraoperatif ve postoperatif bir ayda alınan doku örneklerinde epitel ve stratum korneum katmanı kalınlıkları ölçüldü. Sonuç olarak, kollajen membran uygulanan yara bölgelerinde orjinale daha yakın hücre dizilimi olduğu izlendi. Histometrik değerlendirmede kontrol grubu ile oksidize selluloz ve kollajen membranların yerleştirildiği palatinal mukoza kalınlığı arasında stratum korneum ve epitel katmanı kalınlıkları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olmadığı gözlenmiştir. Fakat oksidize selluloz membran kollajen membrana göre uygulan dığı yara bölgesinin daha hızlı kontraksiyonuna neden olmuştur. Oksidize selluloz membra nm S. lutea, Staph, aureus, Staph, epidermidis, E. coli suşları üzerinde antibakteriyel etkinliğinin kollajen membrana göre daha fazla olduğu da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTS AND ANTIBACTERIAL ACTIVITIES OF COLLAGEN AND OXIDISED CELLULOSE MEMBRANES ON WOUND HEALING OF PALAITNAL DONOR AREAS In this research the effects of oxidised cellulose and collagen membranes on wound healing were analyzed clinically, histopathologically, histometrically and compared with control samples. Antibacterial effectiveness of the materials were investigated in vitro for the chosen microorganisms. For this purpose these two materials were dressed to the donor palatinal areas of eighteen mucosal graft vestibuloplasty patients betweeen the ages of 38 and 75. Tissue samples were obtained from all of these patients intraoperatively and one month postoperatively. Additionally in standard tissue samples which were obtained 3rd, 5th and 7th days postoperatively from three groups comprising six patients each were examined histopathologically for wound healing. On the intraoperative and one month postoperative tissue samples total thicknesses of epithelium and stratum corneum were determined. As a result, microscopic evaluation of collagen membrane areas revealed a better cell distribution similar to the original structure. Histometrically stratum corneum and epithelium thicknesses between control group, oxidised cellulose membrane and collagen membrane applied areas were not statistically significant. But clinical contraction of the oxidised cellulose membrane applied area was observed to be better than collagen membrane. Microbiologically antibacterial efficacy of the oxidised cellulose membrane's on S. lutea, Staph, aureus, Staph, epidermidis, E. coli strains was found to be more than collagen membrane.