Kemikiçi dental implantların klinik, radyolojik ve mikrobiyolojik olarak incelenmesi
Clinical, radiological and microbiological evaluation of endosseous dental implants
  1. Tez No: 48986
  2. Yazar: HANİFE ATAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELÇUK BASA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışmada Selçuk Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi kliniklerinde, 1990-1994 yılları arasında uygulanan dental implantlann klinik, radyolojik ve mikrobiyolojik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Yaşları 22-67 arasında değişen 26 hastanın toplam 86 kemikiçi silindirik dental implant klinik olarak Sulkus Derinliği (SD), modifiye Plak indeksi (mPI). modifiye Kanama İndeksi (mKI) ve Mobilite İndeksleri ile değerlendirildi. Radyolojik değerlendirmede paralel teknikle elde edilen periapikal filmlerin dijital görüntüleri üzerinde AKK yüzdesi hesaplandı ve implant çevresindeki radyolusensi varlığı incelendi. Ayrıca implant sulkuslanndan alınan plak örneklerinde spiroket varlığı mikroskobik yöntemle araştırıldı. Elde edilen veriler kullanılan klinik parametreler arasında, SD ile AKK yüzdesi dışmda, ilişki olmadığım ve implantlar ağızda izleniş sürelerine göre iki gruba (I. grup 3-12 ay) (II. grup 13-38 ay) ayrıldığında, I. gruptaki mKI'nin, II. grupta SD'nin daha yüksek olduğunu belirlemiştir (p>0.05). İncelenen implantlarda mobilite gözlenmemiş, üst çenede yer alan implantlarda SD'nin daha yüksek, mKI'nin ise daha düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY CLINICAL, RADIOLOGICAL AND MICROBIOLOGICAL EVALUATION OF ENDOSSEOUS DENTAL IMPLANTS The purpose of this study was to evaluate clinically, radiologically and microbiologically dental implants consecutively placed at Selçuk University Dental Faculty clinics between years 1990-1994. A total of 86 endosseous cylindrical dental implants of 26 patients aged between 22-67 years were clinically examined by Probing Depths (PD), modified Plaque Index (mPI), modified Bleeding Index (mBI) and Mobility Index (MI). In radiographic examination, the control of peri- implant radiolucency and Alveoler Bone Loss (ABL) measurements were performed on digital images of periapical radiographs. Additionally, the plaque samples from implant sulci were assesed microscopically for the presence of spirochetes. Data obtained from this study has shown that there is no correlation between clinical parameters, except PD and ABL, and when the implants separated according to their duration of function (I. group: 3-12 months and II. group: 13-38 months), mBI in I. group and PD in II.