Kronik böbrek yetmezliği hastalarında serum copeptin seviyesinin araştırılması
Investigation of serum copeptin level in chronic renal failure diseases
- Tez No: 489882
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ULU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Kronik böbrek hastalığı, farklı patofizyolojik nedenlerle oluşan, anormal böbrek fonksiyonu ile birliktelik gösteren glomerüler filtrasyon hızında ilerleyici azalma ile karakterize bir kronik hastalıktır. Copeptin, yeni keşfedilen bir hormon olup arginin vasopressin nörohormonunun pre-pro-vasopressin C- terminal kısmıdır. Çalışmamızda kronik böbrek hastalıklı evre 3,4 ve evre 5 (Son Dönem Böbrek Yetmezlikli, hemodiyalize giren) hastalarda serum copeptin düzeyini araştırmak amaçlandı. Nefroloji kliniğine başvuran evre 3, 4, ve hemodiyalize giren kronik böbrek hastalığı olan 30'ar hasta çalışmaya dahil edilmiş olup 30 adet kontrol grubu rutin check up amacıyla gelip tıbben herhangi bir hastalığı olmayan kişilerden oluşturuldu. Hastaların glomerüler filtrasyon hızı hesabı 24 saatlik idrar toplanarak hesaplandı. evre 3, 4 ve hemodiyalize giren kronik böbrek hastalığı olan ve kontrol grubundaki hastalardan başvuru anında 5 ml kan örneği alınarak proteaz inhibitörünü içeren (aprotinin) tüplere daha önceden tarif edildiği şekilde alındı. Alınan numuneler 3500-4000 rpm 5-10 dakika santrifuj edildikten sonra eppendorf tüplere alınarak çalışıncaya kadar - 80 santigrat derecede saklandı. Tüm biyolojik numuneler toplandıktan sonra üretici firmanın kataloğunda belirtildiği şekilde ELİSA yöntemiyle çalışıldı. İstatistiksel analizlerin yapılmasında SPSS 21 paket programı kullanıldı. Gruplar arası karşılaştırmalarda tek yönlü varyans analizi (ANOVA), ikili karşılaştırmalarda post hoc test olarak Duncan testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF SERUM COPEPTIN LEVEL IN CHRONIC RENAL FAILURE DISEASES Chronic Kidney Disease is a chronic disease which occurs with different pathophysiological causes and is associated with abnormal renal function, characterized by a progressive decrease in Glomerular Filtration Rate.Copeptin is a newly discovered hormone and is the C-terminal part of the pre-pro-vasopressin of Arginine Vasopressin neurohormone. We aimed to investigate serum copeptin levels in patients with stage 3 and 4, 5 (End-Stage Renal Failure, Hemodialysis patients) chronic kidney disease in our study. Thirty patients with stage 3, 4, and Hemodialysis patients chronic kidney disease who were referred to the nephrology clinic were included in the study, and 30 control groups were created from patients who did not medically have any medical problems for routine checkup purposes. Glomerular Filtration Rate of patients was calculated by collecting 24-hour urine. 5 ml blood samples were taken from the patients in the control group and stage 3, 4 and Hemodialysis patients chronic kidney disease and the protease inhibitor-containing (aprotinin) tubes were taken as previously described. The samples were centrifuged at 3500-4000 rpm for 5-10 minutes and then taken up to eppendorf tubes and stored at -80 degrees centigrade. After all biological samples were collected, ELISA was used as described in the manufacturer's catalog. SPSS 21 package program was used for statistical analysis. One way variance analysis (ANOVA) was used in the comparison between groups, Duncan test was used as a post hoc test in binary comparisons.