Deneysel kornea neovaskülarizasyonunda topikal ve subkonjonktival afliberceptin etkinliği ve korneal adropin düzeyleri
The Efficacy Of Topical And Subconjunctival Aflibercept And Corneal Adropin Levels In Experimental Corneal Neovascularization
  1. Tez No: 489896
  2. Yazar: RABİATÜL BÜŞRA AKDAN BİLEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ONUR ÇATAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kornea avasküler bir dokudur. Çeşitli nedenlerle neovaskülarizasyon gelişmesi görme kalitesini önemli ölçüde azaltır. Çalışmamızın amacı deneysel kornea neovaskülarizasyonunda topikal ve subkonjonktival afliberceptin etkinliğini değerlendirmek, anjiogenezle ilgili olaylarda rol oynadığı düşünülen adropin düzeylerine bakılarak kornea neovaskülarizasyonundaki olası etkisini incelemektir. Çalışmada 42 adet Sprague Dawley cinsi erkek rat rastgele altı gruba ayrıldı. Birinci gruba herhangi bir işlem ve tedavi kullanılmadı. Diğer tüm gruplarda kornea santraline kimyasal koterizasyon yapılarak korneal yanık oluşturuldu. İkinci gruba tedavi verilmedi, üçüncü gruba topikal 2x1 serum fizyolojik, dördüncü gruba subkonjonktival 0,08 ml SF, beşinci gruba topikal 25mg/ml aflibercept 2x1 damla, altıncı gruba 0,08 ml 25mg/ml aflibercept enjeksiyon uygulaması yapıldı. Yeni damarlar ile kaplı kornea yüzeyinin tüm kornea alanına yüzdesi ölçülerek karşılaştırıldı. 10.günde anestezi altında dekapitasyon yapılıp gözler enüklee edildi. Tüm kornealar eşit 4 parçaya bölünerek birisinde, korneal VEGF, VEGFR-2, adropin düzeyleri ELİSA yöntemi ile değerlendirildi ve Total Antioksidan Seviyesi (TAS), Total Oksidan Seviyesi (TOS) değerlerine bakıldı. Diğer parçalarda ise TUNEL boyama, Vasküler Endotelyal Growth Faktör (VEGF), Vasküler Endotelyal Growth Faktör Reseptörü 2 (VEGFR-2) ve adropinin immün boyanması yapılarak histoskorlama yapıldı.
Özet (Çeviri)
The cornea is an avascular tissue. The development of neovascularization due to a variety of reasons reduces visual quality significantly. The aim of our study was to assess the efficacy of topical and subconjunctival aflibercept in experimental corneal neovascularization and to examine possible effects of corneal neovascularization on the levels of adropin that are thought to play a role in angiogenesis-related events. In the study, 42 male Sprague Dawley rats were randomly divided into six groups. No operations or treatments were applied for the first group. In all other groups, cornea center was cauterized by chemical cauterization. Second group wasn't treated. We used topical 2x1 saline drop in the third group, subconjunctival 0.08 ml SF in the fourth group, topical 25 mg / ml aflibercept 2x1 drops in the fifth group topical 25 mg / ml aflibercept 2x1 drops, and 25 mg / ml subconjunctival aflibercept in the sixth group. The percentage of corneal surface covered with new vessels was measured and compared. On the 10th day, after the decapitation and enucleation all corneas divided into four equal parts and in one part corneal VEGF, VEGFR-2, adropine levels were assessed by ELISA method and Total Antioxidant Level (TAS) and Total Oxidant Level (TOS) values were eveluated. Other components were histochemically stained with TUNEL staining, Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF), Vascular Endothelial Growth Factor Receptor 2 (VEGFR-2) and adropinin immunostaining.