Gebelerde spot idrarda protein / kreatinin oranının 24 saatlik idrar proteinürisini öngörmedeki başarısı
The success rate of spot urine protein/ creating ratio for prediction of proteinuria in 24-hour urine at pregnant women
  1. Tez No: 489897
  2. Yazar: KEMAL HANSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH BAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hipertansif hastalıklar dünya üzerinde gebeliklerin neredeyse %10'unu komplike eden, maternal ve perinatal morbidite ve mortalitenin en önemli nedenlerinden biridir. Proteinüri preeklampsi sendromunu belirleyen yaygın endotel kaçağını gösteren objektif bir belirteçtir. Proteinüri değerlendirilmesinde 24 saatlik idrarda protein düzeyinin bakılması altın standart olarak kabul edilir. Spot idrarda protein/kreatinin oranı ise, hasta uyumu açısından uygulanabilirliği daha yüksek bir yöntemdir ancak spot idrar içeriği gün içinde verildiği zamana, idrarın bekleme süresine, hastanın öncesindeki fiziksel aktivitesine bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. Bu çalışmada spot idrar protein/kreatinin oranı, 24 saatlik idrar proteinürisi ile farklı değişkenlerle birlikte ( idrarın verilme zamanı, idrarın bekleme süresi) karşılaştırılmıştır. Çalışmaya Mart 2014 ve Aralık 2017 tarihleri arasında kliniğimize başvuran tansiyon yüksekliği saptadığımız 24 saatlik idrarda protein çalışılan ve eş zamanlı spot protein/kreatinin oranı bakılan, 100 gebe dahil edilmiştir. Spot idrar protein/kreatinin oranının 24 saatlik idrarda proteinürisi olan (>300 mg / gün) ve olmayan gruplara ait en iyi kesim noktası 0.315 olarak belirlenmiş ve bu noktadaki spot idrar protein/kreatinin oranına ait duyarlılık %68, seçicilik %92, PPD %89,5 ve NPD %74,2 iken tanısal doğruluk oranı ise %80 olarak saptanmıştır. Çalışmamızın sonucunda 24 saatlik idrarda protein ile spot idrarda protein/kreatinin oranı arasında güçlü bir korelasyon olduğu gözlenmiştir. İdrar verilme zamanı ve idrar bekleme süreleri karşılaştırılmış ancak istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Preeklampsi şüphesi olan gebelerde spot idrar protein/kreatinin oranı bakılması, 24 saatlik idrarda proteinüri bakılmasının yerini alabilir ancak idrar verilme zamanı ve idrar bekleme sürelerini kapsayan daha çok hasta ile yapılan prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Hypertensive diseases are one of the most important causes of maternal and perinatal morbidity and mortality, complicating almost 10% of pregnancies worldwide. Proteinuria is an objective marker of widespread endothelial leakage that determines preeclampsia syndrome. Evaluation of 24-hour urine protein level is regarded as the golden standard for diagnosis of proteinuria. Spot urine protein/creatinine ratio is more feasible in terms of patient compliance however, spot urine content varies depending on sampling time within the day, waiting period of the urine sample and the physical activity of the patient during the day. In this study, 24-hour urine proteinuria was compared with spot urine protein/creatinine ratio along with different variables (urine sampling time, fresh urine sample waiting duration). This study was conducted between March 2014 and December 2017 with 100 pregnant women referring to our clinic, detected as hypertensive and undergone 24-hour urine protein test and protein/creatinine ratio in spot urine examination simultaneously. The best cut point for spot urine protein/creatinine ratio was determined as 0.315 for proteinuria (24-hour urine protein > 300 mg / day) and non-proteinuria groups and spot urine protein/creatinine ratio sensitivity was 68%, selectivity 92%, PPD 89.5% and NPD were 74.2% and the diagnostic accuracy rate was 80%. Our results revealed a strong correlation between 24-hour urine protein and spot urine protein/creatinine ratio. Sampling time and urine sample waiting time were compared as well however the difference was not statistically significant. Evaluation of spot urine protein/creatinine ratio can substitute 24-hour urine protein test for patients with suspected preeclampsia, however prospective studies with larger patient groups are needed including sampling time and urine sample waiting time.