Adıyaman eğitim ve araştırma hastanesi reanimasyon, dahiliye ve kardiyoloji yoğun bakım hastalarına kullanılan ilaçların potansiyel ilaç-ilaç etkileşimlerinin araştırılması
Investigation of potential drug-drug interactions used in Adiyaman education and research hospital reanimation, international and cardiology intensive care diseases
- Tez No: 489900
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS TÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Yapılan bu çalışmada, 18 yaş ve üzeri yoğun bakım hastalarına yapılan tedaviler esnasında karşılaşılan, potansiyel ilaç-ilaç etkileşimlerinin, polifarmasi varlığı ve sıklığının ve tedavi uyumunun araştırılarak istatistiksel bir veri analizi yapılması amaçlanmıştır. Ayrıca bu değişkenlerin hastane kalış süresi ve mortalite gibi hastaların yaşam kalitesi üzerindeki etkileri ve ilişkileri araştırılmıştır. Materyal ve metot: Çalışmaya Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi reanimasyon, kardiyoloji ve dahiliye yoğun bakımda en az 2 gün yatan, 18 yaş ve üzeri 359 hasta arasından 100 hasta SPSS 22.0 programı kullanılarak rastgele örneklem seçim uygulaması ile seçilmiştir. Veriler 1 Ekim 2015 ve 31 Mart 2016 tarihleri arasında adı geçen yoğun bakımlarda yatmış olan hastaların, hastane bilgi yönetimi sistemi üzerinden kişi adına istemi yapılan ilaç listesi üzerinden toplanmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 22.0 programında yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to analyze statistical data by investigating potential drug-drug interactions, polypharmacy presence and frequency and treatment compatibility encountered during treatment of intensive care patients aged 18 years and over. It is also aimed to investigate the effects of these variables on the quality of life of patients such as hospitalized period and mortality. Naterial and method: Among the 359 patients aged 18 years and over, at least two days hospitalized in the reanimation, cardiology and internal intensive care unit of Adıyaman Training and Research Hospital 100 patients were selected by random sampling with SPSS 22.0 program. The data were collected from patients who were hospitalized in intensive care units between October 1, 2015 and March 31, 2016 through the hospital information management system on behalf of the individual. Statistical analyzes were performed in the SPSS 22.0 program.