Anestezi altında operasyon planlanan hastaların ameliyat öncesi anestezi farkındalığının saptanması
Preoperative awareness level related to anesthesia in patients planned to have an operation under anesthesia
- Tez No: 629983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ULUDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç:Hastaların anestezi hakkındaki bilgisi girişimsel tıp uygulamaları sırasındaki hasta hekim ilişkisinin kurulmasını sağlayan bir unsur olabilir. Anestezi öncesi hastaların bilgilendirilmesi; hastalardaki korku ve anksiyeteye bağlı morbiditeyi azaltarak maliyeti etkin bir şekilde düşürmüştür. Ayrıca hasta, cerrah ve anesteziyolojistin memnuniyetlerinin arttığı da bildirilmiştir. Özellikle ülkemizde halk arasında geleneksel olarak anesteziden (narkoz) uyanamama ve masada kalma (ameliyat sırasında narkozdan ölüm) korkusu yaşandığı bilinmektedir. Bu nedenle hastalar ameliyat olacakları zaman yoğun bir sıkıntı yaşayabilmektedirler. Halkın bu konudaki bilgi düzeyinin, tutum ve davranışlarının önceden bilinmesi, anestezi hekimlerinin de hastaya yaklaşımını, hastanın ihtiyacı olan aydınlanma sürecini daha iyi ve uygun şekilde yerine getirebilmesini sağlayacaktır. Gereç ve yöntem:Bu çalışma prospektif, analitik, kesitsel bir araştırmadır. Veriler anket yolu ile elde edilmiştir.Anket, hastaların sosyodemografik özellikleri, anestezi, anestezi uzmanı ve görevleri konusunda farkındalıkları hakkında ve anesteziden duydukları endişeleri konusunda soruları içermektedir. Mentalretarde olanlar, çalışmaya katılmak istemeyenler, işitme ve konuşma engelli olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışma için, Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde operasyonu planlanan 18-70 yaş arasında, yazılı ve sözel onamları alınan 583 hastaya sorulması planlanan 34 adet sorudan oluşan anket, preoperatif anestezi polikliğinde hekim tarafından yapıldı. Bulgular:Bu araştırmanın örneklemini %39.8 kadın, %60.2 erkek olmak üzere toplam 583 katılımcı oluşturmaktadır. Katılımcıların %41.2 lise altı eğitim düzeyine sahipken, %27.6 lise düzeyinde, %31.2 ise üniversite düzeyinde eğitim görmüştür. Ayrıca %37 katılımcı bir işte çalışmadığını, %52 katılımcı ise bir işte çalıştığını rapor ederken %11 katılımcı ise öğrenci olduğunu belirtmiştir. Katılımcıların yaşları 18 ile 70 arasında değişmektedir ve örneklemin yaş ortalaması 37.08 ± 12.71'dir.
Özet (Çeviri)
Objective:The knowledge of patients about anesthesia can be a factor that enables the establishment of a patient-physician relationship during interventional medical practices.Informing patients about anesthesia before precedure; reduced morbidity due to fear and anxiety cost effectively.It has also been reported that the satisfaction of the patient, surgeon and anesthesiologist has increased.Especially in our country, it is known that there is a traditional fear of not waking up from anesthesia (narcosis) and staying on the table (death from narcosis during surgery).Therefore, patients may experience intense distress when they undergo surgery.Knowing the public's level of knowledge, attitudes and behaviors in this matter will enable anesthesiologists to perform their approach to the patient better, and fulfill the enlightenment process that the patient needs. Materialsandmethods:This study is a prospective, analytical, cross-sectional study. The data were obtained through a questionnaire. The questionnaire includes questions about patients' awareness of their sociodemographic characteristics, anesthesia, duties and responsibilities of anesthesiologist and patients' concerns about anesthesia.Patients with mental retardation, those who did not want to participate in the study, patients with hearing and speech impairments were excluded from the study. The questionnaire consisting of 34 questions was administered to 583 patients between 18-70 years of age, whose operation was planned in Adıyaman Training and Research Hospital, by a physician in the preoperative anesthesia polyclinic. Written and verbal consent was obtained from all patients. Results:The sample of this study is composed of 58.8 participants, 39.8% female and 60.2% male. While 41.2% of the participants were not high school graduates, 27.6% received high school education and 31.2% received university education. The ages of the participants vary between 18 and 70 and the average age of the sample is 37.08 ± 12.71.