Obsesif kompulsif bozukluk tanılı çocuk ve ergenlerde üstbilişler ile problemli internet kullanımının ilişkisinin araştırılması
An investigation of the relationship of metacognition and problematic internet use in obsessive compulsive disorder diagnosed children and adolescents
  1. Tez No: 702584
  2. Yazar: ÖZGÜN TÜRE TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ŞAHİN BODUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Amaç: Üstbiliş, ruhsal bozukluğun gelişmesinde ve sürdürülmesinde önemli bir faktördür. Bu çalışma, Obsesif Kompulsif Bozukluk tanılı çocuk ve ergenlerde Üstbilişsel İşlevler ile Problemli İnternet Kullanımı arasındaki ilişkiyi araştırmayı hedeflemektedir. Aynı zamanda Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) tanısı ve Problemli İnternet Kullanımı (PİK) olan çocuk ve ergenlerin üstbilişsel işlevleri ile sosyal medya tutumlarını, internet oyunu oynama bozukluklarını tespit etmek amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 12-18 yaş aralığında, DSM-5 tanı ölçütlerine göre OKB tanısı alan 52 ergen ve 52 sağlıklı kontrol grubu ergen alınmıştır. Psikiyatrik değerlendirme“Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu-Türkçe Uyarlaması”kullanılarak yapılmıştır. Hasta grubunda yer alan ergenlere, obsesyon ve kompulsiyon çeşitliliğini saptamak ve derecelendirmek için Çocuklar için Yale-Brown Obsesyon-Kompulsiyon Ölçeği (ÇY-BOKÖ) araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Ayrıca çalışmaya katılan tüm ergenler Üstbiliş Ölçeği Çocuk ve Ergen Formu (ÜBÖ-ÇE), İnternet Bağımlılığı Ölçeği (İBÖ), Sosyal Medya Tutum Ölçeği (SMTÖ), Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği-7 (DOBÖ-7) ölçeklerini doldurarak değerlendirilmişlerdir. Bulgular: OKB grubunun Olumlu Üst Endişeler, Olumsuz Üst Endişeler, Batıl İnanç, Ceza, Sorumluluk ve ÜBÖ-ÇE'den aldıkları toplam puan kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. OKB grubu ve kontrol grubu arasında İBÖ, SMTÖ, DOBÖ-7'den aldıkları puan açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. OKB şiddeti arttıkça PİK'nın arttığı saptanmıştır. OKB tanılı ergenlerin Olumlu Üst Endişeler ile İnternet Bağımlılığı Yoksunluk alt ölçeğinden aldıkları puan arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. OKB tanılı ergenlerin Batıl İnanç, Ceza, Sorumluluk İnançları ve İnternet Bağımlılığı Kontrol Güçlüğü alt ölçeğinden aldıkları puanlar arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Sonuç: OKB grubunda işlevsel olmayan üstbilişler Olumlu Üst Endişeler, Olumsuz Üst Endişeler, Batıl İnanç, Ceza, Sorumluluk alanlarıdır. OKB'de PİK'i yordayıcı üstbiliş alanları Olumlu Üst Endişeler ve Batıl İnanç, Ceza, Sorumluluk inançları olarak saptanmıştır. Bu nedenle OKB olguları değerlendirilirken yukarıda bahsedilen üstbiliş alanları göz önünde bulundurulmalı ve PİK için potansiyel risk faktörü olan üstbilişlerden Olumlu Üst Endişeler ve Batıl İnanç, Ceza, Sorumluluğu hedef alan tedavi stratejileri ön planda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Metacognition is an important factor in the development and maintenance of mental disorders. This study aims to investigate the relationship between Metacognitive Beliefs and Problematic Internet Use in children and adolescents with Obsessive Compulsive Disorder. At the same time, it is aimed to determine the metacognitive beliefs, social media attitudes and internet gaming disorders of children and adolescents with the diagnosis of Obsessive Compulsive Disorder (OCD) and Problematic Internet Use (PIU). Materials and Methods: We recruited 52 patients, who met the research criteria of DSM-5 for OCD, and 52 healthy youth aged 12-18. Psychiatric evaluation was carried out using the“Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Age Children- Present and Lifetime Version (K-SADS-PL)”. The Yale-Brown Obsession-Compulsion Scale for Children (Y-BOCS) was administered to the adolescents in the patient group by the researcher to determine severity and diversity of obsession, compulsion. In addition, all adolescents participating in the study were evaluated by completing the Metacognition Scale Child and Adolescent Form (MCQ-C), Internet Addiction Scale (IAS), Social Media Attitude Scale (SMAS), Digital Game Addiction Scale-7 (DGAS-7) scales. Results: The OCD group's scores on Positive Meta-worry, Negative Meta-worry, Superstition, Punishment, Responsibility beliefs and MCQ-C total scores were found to be significantly higher than the control group. There was no significant difference between the OCD group and the control group in terms of the scores they got from IAS, SMAS, and DGAS-7. It was found that as OCD severity increased, PIU increased. A positive and significant relationship was found between the scores of adolescents with OCD from the Positive Meta-worry and the Internet Addiction Withdrawal subscale. A positive and significant relationship was found between the scores of adolescents with OCD from the Superstition, Punishment, Responsibility Beliefs and Internet Addiction Control Difficulty subscale. Conclusion: In the OCD group, dysfunctional metacognitions are Positive Meta Worry, Negative Meta Worry, Superstition, Punishment, and Responsibility. The metacognitive beliefs that predict PIU in OCD were found to be Positive Meta Worry and Superstition, Punishment, and Responsibility beliefs. Therefore, when evaluating OCD cases, the above-mentioned metacognition beliefs should be taken into consideration, and treatment strategies targeting Positive Meta Worry and Superstition, Punishment and Responsibility beliefs, which are potential risk factors for PIU, should be prioritized.