Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan bireylerde depresyon ile cinsel işlev arasındaki ilişki
The relationship between depression and sexual function in individuals with chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 489927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUALLA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) olan bireylerin depresyonları ile cinsel işlevleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Mersin Üniversitesi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi Göğüs Hastalıkları Polikliniğine Ekim 2016-Nisan 2017 tarihleri arasında başvuran Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olan bireylerin tamamı, araştırmanın örneklemini ise 104 birey oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından literatür taranarak oluşturulan; Kişisel Bilgi Formu, Beck Depresyon Ölçeği ve Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği olmak üzere üç veri toplama aracı kullanılarak toplanmıştır. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olan bireylerin %20,2'sinde ciddi düzeyde depresyon, %19,2'sinde orta düzeyde depresyon, %11,5'inde klinik olarak depresyon ve %6,7'sinde ise ağır depresyon olduğu saptanmıştır. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olan kadınların erkeklerden daha fazla cinsel sorun yaşadıkları, erkeklerin depresyon durumunun kadınlardan daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between depression and sexual function of indivuduals with chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD). All the Indivuduals with Chronic Obstructive Pulmonary Disease referred to Mersin University Education, Research and Application Center of Chest Diseases Poliyclinic between October 2016 and April 2017 were the subjects of the research and also the sample of the study consisted of 104 indivuduals . The data of the study were collected using three data collection tools, Personal Information Form, Beck Depression scale and Arizona Sexuality Scale, which is the literature created by researcher. Our findings suggest that 20.2% of the patients with Chronic Obstructive Pulmary Disease had serious depression, 19.2% had moderate depression. 11.5% had clinical depression and 6.7% had severe depression. Furthermore, women with Chronic Obstructive Lung Disease were found to have more sexual problems than men, and men had a higher depression than women.