Tıp fakültesi öğrencilerinin empatik ve sosyal öz yeterlilik düzeyleri ile hekimlik değer algılarının irdelenmesi
Examining the empathic and social self-efficacy levels and perception of medical values of medical faculty students
  1. Tez No: 940054
  2. Yazar: SİBEL YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY KOÇAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Hekimler, tedavi başarıları ve mesleki doyumları üzerinde belirleyici rolü olabilecek faktörler konusunda yüksek farkındalığa sahip olarak hekimlik sanatını en iyi şekilde icra edebilirler. Teorik ve pratik yeterlilik yanı sıra hekimin iletişim becerileri ve değer algıları da bu noktada önemli rol oynayabilir. Bu çalışma, tıp fakültesi öğrencilerinin empatik ve sosyal öz yeterliliklerinin ve hekimlik değer algılarının araştırılması ve hekim adaylarının bu konuda farkındalıklarının arttırılması amacı ile yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma prospektif, kesitsel, tanımlayıcı tipte planlanmıştır. Çalışmanın evrenini Şanlıurfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi 1. dönem, 3. dönem ve 6. dönem öğrencilerinden toplam 370 kişi oluşturmaktadır. Verilerin elde edilmesinde araştırmacılar tarafından literatür ışığında hazırlanan ve sosyodemografik özellikleri sorgulamayan 17 soruluk veri toplama formu, Algılanan Empatik ve Sosyal Öz-Yeterlilik Ölçeği, Hekimlik Değer Algısı Ölçeği kullanılmıştır. Sorular, dahil edilme kriterlerini karşılayan ve çalışmaya katılmaya onay veren öğrenciler tarafından çevirim içi anket yoluyla yanıtlanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25,0 istatistik paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Physicians can best practice the art of medicine by having a high awareness of the factors that may have a determining role in their treatment success and professional satisfaction. In addition to theoretical and practical competence, the physician's communication skills and value perceptions can also play an important role at this point. This study was conducted to investigate the empathic and social self-efficacy and physician value perceptions of medical school students and to increase the awareness of physician candidates on this issue. Materials and Methods: The study was planned as a prospective, cross-sectional, descriptive study. The universe of the study consisted of 370 students from the first, third and sixth semesters of the Sanliurfa Harran University Faculty of Medicine. In order to obtain the data, a 17- question data collection form prepared by the researchers in the light of literature and not questioning sociodemographic characteristics, the Perceived Empathic and Social Self-Efficacy Scale, and the Medical Value Perception Scale were used. The questions were answered by the students who met the inclusion criteria and approved to participate in the study via an online survey. SPSS 25.0 statistical package program was used in the analysis of the data.