Hemşirelerin kültürel yaklaşımları ile hasta-hemşire etkileşimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between cultural approaches and patient-nursing interactions in nurses
- Tez No: 489938
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışma, hemşirelerin kültürel tutumları ile hasta- hemşire etkileşimi arasındaki ilişkinin incelenmesi ve etkileyen faktörleri saptamak amacıyla kesitsel-tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi Mart- Haziran 2016 tarihleri arasında, çalışmayı kabul eden ve 8-17 saatleri arasında ulaşılan 300 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri için, çok kültürlülük tutum ölçeği ve bakım odaklı hemşire-hasta etkileşimi ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t testi ve korelasyon kullanılmıştır. Hemşirelerin % 60'ının 25 yaşından büyük olduğu, % 73'ının kadın olduğu saptanmıştır. Hemşirelerin bakım odaklı hemşire-hasta etkileşimi ölçeği toplam puan ortalamalarına bakıldığında; önemlilik, yeterlilik ve uygulanabilirlikte toplam puan ortalamaları sırasıyla; 297,4±56,9, 284,8±60,7, 281,3±70,7 olduğu ve hemşirelerin bakım odaklı hasta hemşire etkileşime ilişkin tutum ve davranışları olumlu olduğu saptanmıştır. Hemşireleri çok kültürlü tutum ölçeği toplam puan ortalamalarına bakıldığında ise; 82,3±7,5 aldığı ve bu puan ortalaması, hemşire tutumlarının düşük olduğunu göstermektedir. Bakım odaklı hasta hemşire etkileşimi ölçeği toplam yeterlilik puanları ve çok kültürlülük tutum ölçeği toplam puan ortalamaları arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a cross-descriptive study to determine the effect of nurses' cultural approaches on patient care and the factors that affected them. No sampling method was used for the sample of the researcher. Between March 2016 and June 2016, 300 nurses who accepted the study and reached between 8-17 hours. Multicultural attitude scale and care-focused nurse-patient interaction scale were used for the data of the study. Data were evaluated in SPSS 16.0 package program and descriptive statistics, Mann-Whitney U test and correlation were used in the analysis of data. It has been determined that 60% of the nurses are over 25 years old and 73% of them are women. When the average score of the nurses' nursing-patient interaction scale with the maintenance focus is examined; in terms of materiality, sufficiency and applicability, the average of the total scores are respectively; 297,4 ± 56,9, 284,8 ± 60,7, 281,3 ± 70,7, and the attitudes and behaviors of the nurses regarding the nursing interaction with the care-oriented nurses were found to be positive. When the average score of multicultural attitude scale of nurses is examined; 82.3 ± 7.5, and this means that the nurse attitudes are low. There was no significant relationship between the total score of the multiculturalism attitude scale and the total competency scores of the patient-nurse interaction scale (p> 0,05).