Kent içi güvenli yaşam üzerine derleme
Assessment of safe life in the city
- Tez No: 489956
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜŞTÜ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde artan nüfus yoğunluğu ve beraberinde çarpık kentleşme birçok kentsel güvenlik sorununu da beraberinde getirdi. Nüfusun artmasıyla; park sorunları, sokak yapılanmaları, trafik sıkışıklıkları, kaldırımların insanlar tarafından özel mal gibi kullanımları da arttı. Ayrıca teknolojinin gelişimi ile elektronik manyetik alanlar(EMA) yaşam alanlarının bir parçası haline geldi. Elektrikli cihazların olumsuz etkileri ve bu cihazların kullanımı için oluşturulan baz istasyonları hakkında halkın bilinçlendirilmesi, zararlarına karşı önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu çalışma ile kentlerde yaşanan güvenlik sorunlarına Üsküdar ilçesinde yapılan çalışmalar ışığında değinilmeye çalışıldı. İlk olarak sorunları kamusal ve bireysel olarak sınıflandırarak her gün karşılaşılan tehlikelerin ne olabileceğine değinildi. Bu sınıflama dahilinde çözümler üretilerek bundan sonra yapılacak çalışmalara örnek olması amaçlandı.
Özet (Çeviri)
Today, increasing population density and uneven urbanization have accompanied many urban security problems. With increasing population; parking problems, street structures, traffic congestion, sidewalks are also used by people as special goods. In addition, with the development of technology, electronic magnetic fields (EMA) have become a part of their living space. The public must be aware of the negative effects of electrical equipment and the base stations that are created for the use of these devices, and measures must be taken against their damages. With this study, the security problems experienced in the cities were tried to be mentioned in the light of the studies made in the town of Üsküdar. Firstly, by categorizing the problems publicly and individually, it was mentioned what could happen to the daily threats. Within this classification, solutions were produced and it was aimed to be an example of the work to be done from now on.