Hanehalkı konut yer seçiminde ulaşım ve trafik güvenliği
Transportaton and traffic safety in household residential location choice
- Tez No: 969624
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU VESİLE ÖCALIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Ulaşım, Trafik, Urban and Regional Planning, Transportation, Traffic
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Hanehalkı konut yeri seçimi, bireylerin yaşam kalitesi, sosyal ve ekonomik etkileşimleri üzerinde doğrudan etkisi olan çok boyutlu ve dinamik bir karar sürecidir. Bu süreç, bireylerin ulaşım gereksinimleri ve alışkanlıkları doğrultusunda şekillenen hane içi ortak bir karar mekanizmasını içermektedir. Konut yer seçimi kararı iş yerine, okullara, toplu taşımaya ya da sosyal olanaklara yakınlık gibi faktörler gözetilerek alınırken, bu faktörler arasında hane ulaşım maliyeti ve bütçe kısıtları temelinde gerçekleşen ve literatürde de kendine önemli yer bulan bir ödünleşme söz konusudur. Ancak, can, mal ve iş gücü kaybı bağlamında gerek hanehalkı özelinde gerekse toplumsal bazda çok yüksek maliyeti olan trafik güvenliği faktörünün konut yeri seçimine yönelik bu karar mekanizmasındaki yeri pek belirgin değildir. Bağımsız bir faktör olarak görülmemekte, çevresel faktörlerin bir parçası olarak ele alınmakta ve çoğu zaman da ihmal edilmektedir. Uluslararası literatürde konut yeri seçimi ve ulaşım ilişkisinde trafik güvenliğinin doğrudan etkisine dair çalışmalar sınırlı olmakla birlikte, yıllardır trafik güvenliğinin önemli bir sorun teşkil ettiği Türkiye'de de bu bağlamda kapsamlı araştırmalar yok denecek kadar azdır. Gazi Üniversitesi akademik ve idari personeline uygulanan online anket ile elde edilen veriler üzerine kurulu olan bu çalışma; hanehalklarının konut yeri seçiminde ulaşım ve erişilebilirlik faktörlerini nasıl önceliklendirdiği ve bu süreçte trafik güvenliğinin konumu üzerine odaklanmaktadır. Elde edilen bulgular, trafik güvenliği faktörünün dışsal maliyet olması nedeniyle hanehalkları tarafından göz ardı edilmekte olduğunu, bu durumun ise güvenli kentler ve yaşam alanları oluşturmak doğrultusunda merkezi ve yerel yönetimler bazında karar vericiler ve plancılara daha fazla yük ve sorumluluk getirdiğini göstermektedir. Çalışma, getirdiği farklı bakış açısıyla akademik literatürde bir boşluğu doldurmasının yanı sıra kent planlaması ve sürdürülebilir ulaşım politikaları çalışmalarına da katkı sağlayabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Household residential location choice is a multidimensional and dynamic decision-making process that directly influences individuals' quality of life, as well as their social and economic interactions. This process involves a shared intra-household decision mechanism shaped by individuals' transportation needs and habits. While residential location decisions are made by considering factors such as proximity to workplaces, schools, public transportation, and social amenities, a trade-off occurs between these factors based on household transportation costs and budget constraints—an issue extensively discussed in the literature. However, the role of traffic safety—despite its high costs in terms of human life, property, and workforce loss both at the household and societal levels—is not clearly defined within this decision-making process. It is not recognized as an independent factor but is rather considered part of environmental conditions and is often overlooked. Although international studies examining the direct impact of traffic safety on the relationship between residential location choice and transportation are limited, comprehensive research on this issue is almost nonexistent in Turkey, despite the persistent significance of traffic safety as a major concern. This study, based on data collected through an online survey conducted with the academic and administrative staff of Gazi University, focuses on how households prioritize transportation and accessibility factors in residential location decisions and the role of traffic safety in this process. The findings indicate that traffic safety, as an external cost, is largely disregarded by households, which in turn places greater responsibility and burden on decision-makers and planners at both central and local government levels in the effort to create safer cities and living environments. In addition to filling a gap in the academic literature by offering a novel perspective, this study also has the potential to contribute to urban planning and sustainable transportation policy research.