Dipper ve non-dipper hipertansiyon ile miyokard perfüzyon sintigrafisinde yalancı pozitiflik ilişkisi
Comparison of myocardial perfusion defect scores indippers and non-dippers
- Tez No: 489982
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. OSMAN KAYAPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
AMAÇ: Biz bu çalışmamızda tamam hipertansif olan, göğüs ağrısı şikayeti ile başvuran hastalarda dipper ve non-dipper hipertansiyon ile sintigrafide yalancı pozitiflik ilişkisini incelemeyi amaçladık. YÖNTEM: Düzce üniversitesi kardiyoloji polikliniğimize göğüs ağrısı şikayetiyle başvurup, miyokard perfüzyon sintigrafisi istenen ve sintigrafisinde iskemi tespit edilen ancak koroner anjiografisinde kritik koroner arter hastalığı saptanmayan tamamı hipertansif 26 birey çalışmaya dahil edildi. Sintigrafisi anlamlı iskemi tespit edilmeyen göğüs ağrısı şikayetinin devamı üzerine koroner anjiografi uygulanan , anjiografisinde kritik darlık saptanmayan orta risk grubundaki 11 hasta kontrol grubu olarak alındı. BULGULAR: Çalışmamızda AKBM sonuçlarına göre maksimum sistolik gündüz ve gece, minimum sistolik gündüz ve gece, maksimum diastolik gündüz ve gece, minimum diastolik gündüz ve gece, ortalama 24 saat sistolik ve diastolik, ortalama gündüz sistolik ve diastolik ölçümleri, sistolik ve diastolik kan basıncı düşme değerleri arasında anlamlı fark saptanmamıştır. SONUÇ: Sonuç olarak çalışmamızda dipper-nondipper hipertansif hastaların miyokard perfüzyon sintigrafisindeki yalancı pozitif sıklığını karşılaştırmayı ve irdelemeyi hedefledik.İki grup arasında anlamlı farklılık olmadığını bulduk. Bizim çalışmamızda anlamlı sonuçlara ulaşamamamızdaki temel sebepler, hasta sayısının yetersizliği (iskemik grup: 26 kişi , kontrol grubu:11 kişi) ve bu hastaların içinde dipper HT hasta oranının çok düşük olması (iskemik grup: 7 kişi , kontrol grubu:2 kişi) olarak değerlendirilebilir
Özet (Çeviri)
AİM: We aimed to investigate the relationship between dipper and non-dipper hypertension and scintigraphic false positivity in patients who were all hypertensive in our study and who presented with chest pain complaints. METHOD: 26 hypertensive patients who were admitted to Düzce University Cardiology Clinic with the complaint of chest pain and who had myocardial perfusion scintigraphy and scintigraphic ischemia but no coronary artery disease ,were included in the study.11 patients in the moderate risk group who underwent coronary angiography for the diagnosis of chest pain without scintigraphic significant ischemia and no critical stenosis on angiography were included as control group.group. RESULTS: In our study, according to the results of ambulatory blood pressure monitoring , there was no significant difference between, maximum systolic day and night, minimum systolic day and night, maximum diastolic day and night, minimum diastolic day and night, mean 24 hour diastolic and systolic day and night,drop values siastolik and systolic blood pressure measurements, . CONCLUSİON: We aimed to compare and investigate the frequency of false positives in myocardial perfusion scintigraphy of dipper - nondipper hypertensive patients in our study. We found no significant difference between the two groups. The main resasons , not being able to reach meaningful conclusions our study , were the inadequate number of patients (26 in the ischemic group and 11 in the control group) and the ratio of dipper hypertension in this study was very low (7 in the ischemic group and 2 in the control group).