Nondipper ve dipper hipertansiyon hastalarında sol ventrikül ve sol atriyum fonksiyonlarının, strain ve strain rate ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
The evaluation of left ventricular and left atrial functions in patients with nondipper and dipper hypertension via strain and strain rate echocardiographic methods
- Tez No: 336651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAETTİN AVŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Hipertansiyon dünya çapında serebrovasküler hastalık, iskemik kalp hastalığı, kalp ve böbrek yetersizliğinin gelişmesinde major etiyolojik nedendir. Hipertansiyonun tedavi edilmesi yaklaşık olarak inme riskinde % 40, miyokard infarktüsü riskinde % 15 azalma sağlar.Artan sayıdaki çalışmalar, Ayaktan Kan Basıncı Takibi'nin (AKBT) değerinin ofis ölçümlerine sadece eşit değil, muhtemelen daha üstün tanısal ve prognostik bilgiler sağlayabileceğini göstermiştir. AKBT ile yapılan bu sınıflamada, gece ölçülen kan basıncı değerinde gündüz değerine göre %10 veya daha fazla düşme olması dipper hipertansiyon (DHT), %10'dan az düşme olması nondipper hi¬pertansiyon (NDHT) olarak tanımlanmıştır. Nondipper hipertansiyonlu hastalarda daha yüksek oranda serebrovasküler hastalık ve sol ventrikül kütlesi, kardiyovasküler mortalite ve morbiditede artış gözlenmiştir.Strain(S) ve Strain Rate (SR) bölgesel miyokardiyal fonksiyonların kantitatif olarak belirlenmesinde kullanılabilen, doku Doppler verilerinden türetilmiş ekokardiyografik parametrelerdir. Birçok kalp hastalığının teşhis ve takibinde bu teknik kullanılmaktadır ve global veya bölgesel miyokardiyal fonksiyonların kantitatif analizinde yaygın kullanım alanı bulması beklenmektedir.Bu çalışma, NDHT ve DHT hastalarında subklinik kardiyak etkilenmeyi, yeni bir kardiyak görüntüleme yöntemi olan S ve SR ekokardiyografi tekniklerini kullanarak araştırmayı amaçlamıştır. Çalışmamız, 2011 yılı Kasım ve 2012 yılı Nisan ayları arasında, Afyon Kocatepe Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı bünyesinde gerçekleştirildi. Fizik muayene, laboratuvar ve konvansiyonel görüntüleme yöntemleriyle tespit edilmiş hedef organ hasarı bulunmayan, hipertansiyon hastaları çalışma kapsamına alındı. Ayaktan kan basıncı takibi (AKBT) ile hastalar dipper (DHT) ve nondipper (NDHT) hipertansif olarak gruplara ayrıldı. Bu hasta ve kontrol grublarına 2D transtorasik ekokardiyografi, doku doppler ve strain görüntüleme uygulandı.Bu üç grubun karşılaştırıldığı çalışmada, her üç grup arasında cins, yaş, sigara kullanımı, kilo, boy, vücut kitle indeksi, lipid profili parametrelerinde, her iki hasta gruunda hipertansiyon süresi, ofis kan basıncı gibi genel özellikler arasında istatistiksel farklılık gözlenmedi. NDHT grubunda ACEİ/ARB ve Diüretik kullanımı DHT grubuna göre daha fazlaydı.2D ekokardiyografide diyastol sonu interventriküler septum ve posterior duvar kalınlıkları kontrol grubuna göre dipper gurubunda artmıştı. Mitral akım velositeleri incelendiğinde hasta grubunda E dalga velositesi azalmış, A dalga velositesi artmış ve E/A oranı azalmıştır. Bu değerler açısından anlamlı şekilde NDHT grubu, DHT grubuna göre daha olumsuz sonuçlara sahiptir. Doku doppler incelemesinde hasta grubunda, NDHT grubunda daha belirgin olmak üzere, lateral mitral annulus sistolik doku doppler velositesi ve septal ve lateral mitral annulus erken diyastolik doku doppler velositesinde azalma izlendiği görülmüştür.Sol ventrikül S değerleri karşılaştırıldığında septal ve lateral S değerleri kontrol grubundan anlamlı düzeyde düşüktü ve NDHT grubunda daha olumsuz sonuçlar bulundu. Aynı şekilde sol ventrikül SR değerleri karşılaştırıldığında septal SR değeri hasta grubunda anlamlı şekilde düşüktü ve yine NDHT grubu daha olumsuz sonuçlara sahipti.Sol atriyum fonksiyonlarının 2D ekokardiyografi incelemesinde hasta grubu ile kontrol grubu arasında sol atriyum süperior-inferior çapı arasında anlamlı fark izlendi. Burada NDHT grubunda daha belirgin olmak üzere hasta grubunda çap artışı mevcuttu.Sol atriyum S ve SR değerlerine bakıldığında NDHT grubunda daha belirgin olmak kaydıyla, hasta grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı fark vardı ve bu değerler hasta grubunda anlamlı biçimde daha düşüktü.Sonuç olarak biz, gece kan basıncında beklenen fizyolojik düşmenin izlenmediği, nondipper kan basıncı profilinin, ekokardiyografi parametrelerine yansıyan anlamlı olumsuz sonuçlara neden olduğunu tespit ettik. Bu parametrelerden biri olarak S ve SR ekokardiyografinin konvansiyonel yöntemlerle birlikte daha ayrıntılı bilgiler sağladığı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Hypertension is the worldwide major etiologic factor of the serebrovascular disease, ischemic hearth disease, renal failure and hearth failure. Treatment of this disease causes a %40 decrease for serebrovascular disease and a %15 decrease for myocardial infarction.The new publications show that the ambulatory blood pressure measurement is not just equivalant to medical office measurements but superior to them. According to the classification for ambulatory blood pressure measurement, more than or equal to %10 decrease of night interval blood pressures in comparison to day intervals means dipper hypertesnion (DHT) and less than or equal to %10 of decrease of night interval blood pressures in comparison to day intervals means nondipper hypertesnion (NDHT). An increase in the percent of serebrovascular disease, left ventricle mass, cardiovascular mortality and morbidity is observed in patients with non-dipper hypertension.Strain and strain rate are echocardiographic parameters that is derived from Doppler measurements which shows quantitative functions of miocardial functions. This technique is widely used for the diagnosis of many hearth disease and it is supposed to be widely used for the quantitative analysis of global or segmenter fuctions of the myocardium.The target of this project is to search the subclinical cardiac effect of NDHT and DHT with S and SR echocardiographic techniques. Our Project is carried out in Afyon Kocatepe University between november 2011 and April 2012. Patients that have been taken to the scope of this project have normal physical examination, laboratory paramaters and conventional radiologic diagnostic tests. Patients divided to two groups as NDHT and DHT according to the ambulatory blood pressure measurements. 2D transthracic echocardiography, tissue Doppler and strain methods are applied.This study compared two patient groups with three mehods. No meaningfull difference obsrved among each of the three groups for genus, age, smoking, weight, height, body mass index, hypertension and lipid profile parameters, and among two patient groups for duration of hypertension and medical office blood pressure mesurements. ACEI/ARB and diuretic use was more observed in NDHT group.In 2D echocardiographic method the end-diastolic interventricular septum and posterior wall thickness was observed to be increased in dipper group in comparison to the control group. Mitral E wave was decreased, A wave was increased, E/A rate was decreased in patients group when mitral wave velocities were applied. These values shows that NDHT group has significant negative consequences in comparison to the NDHT group. Tissue doppler examination of the patient group showed an decrease for lateral mitral annular systolic tissue doppler velocity and septal and lateral mitral early diastolic tissue doppler velosity and it was more prominent for NDHT group.Compared to the septal and lateral left ventricle S values were significantly lower in the control group and it was worse in the NDHT group. In the same way as compared to the value of the left Ventricular septal SR, SR values were significantly low in the patient group and it was worse in the NDHT group.The left atrium function in patients group and control group were examined with 2D echocardiography. There was difference between supero-inferior diameters. Significant increase was observed in patient group and it was more siginificant in NDHT group.From the left atrium and SR values more pronounced to the patient group NDHT group with the meaningful difference between the control group had significantly lower patient group.As a result, we found NDHT has siginificant value changes by means of ecgocaridography. S and SR are important parameters which gathers detailed information with conventional methods.