Düzce ili çiftlik köyü erişkin nüfusta kalp ve damar hastalıkları için risk faktörleri sıklığı ve ilişkili faktörler
Frequency of risk factors and related factors for cardiovascular diseases in adult population of çiftlik village, in Düzce
  1. Tez No: 489984
  2. Yazar: İLYAS PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA SENİH MAYDA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu araştırmada Düzce ili Çiftlik Köyü'nde yaşayan yetişkinlerde kalp ve damar hastalıkları için risk faktörleri sıklıkları ve yaş, cinsiyet, eğitim gibi sosyo-demografik değişkenlere göre dağılımlarının gösterilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Çiftlik köyünde ikamet eden 583 yetişkin araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Araştırma örneklem seçilmeden evrenin tamamında yürütülmüştür. Araştırma süresince 390 kişiye ulaşılmış, araştırma 373 kişi ile tamamlanmıştır. Veriler araştırmacı ve intern doktorlar tarafından yüz yüze anket yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Katılımcıların fiziksel ölçümleri yapılmıştır. Araştırmadaki veriler bir istatistik paket programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to show the frequencies of risk factors for cardiovascular diseases in Düzce Çiftlik Village and their distribution according to socio-demographic variables such as age, sex, education. Materials and methods: This research is a descriptive study.583 adults who reside in the Çiftlik village form the universe of the research.The study was carried out entirely in the universe without selecting sample. During the research, 390 people were reached and the research was completed with 373 people. The data were collected by the researcher and intern doctors using the face-to-face survey method. Physical measurements of participants were made. The data in the study were evaluated using a statistical package program.