Kronik böbrek yetmezliğinde evre, shear wave elastografi ile fibrozis skorları, rezistivite indeksi ve fibrozis belirteçlerinin karşılaştırılması
Comparison of staging, shear wave elastography fibrosis scores, resistive index and fibrosis markers in chronic renal failure
- Tez No: 489988
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAD ÖNEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş: Kronik Böbrek Hastalığı (KBH) dünya çapında bir halk sağlığı sorunudur. Yaklaşık her 9-10 erişkinden birinde KBH olduğu düşünülmektedir. Erken tanı ve tedavinin progresyonu yavaşlattığı bilinmektedir. KBH patofizyolojisinde ve böbrek fonksiyonlarının kaybında renal fibrozis önemli yer tutmaktadır. Renal fibrozisi saptamanın KBH erken tanısında, prognozunun belirlenmesinde ve yeni tedavi seçenekleri geliştirilmesi konularında faydalı olabileceği düşünülmektedir. Renal biyopsi ile fibrozis tanısı ve derecesi belirlenebilmektedir ancak invaziv ve zor bir yöntem olduğundan tüm hastalarda uygulanması pratik değildir. Bu nedenle renal fibrozisi saptamada kullanılabilecek noninvaziv yöntemler bulmak için araştırmalar yapılmaktadır. Biz de çalışmamızda renal fibrozisi öngörebileceği düşünülen markerlardan Transforming Growth Factor-Beta1 (TGF-β1), Interleukin-6 (IL-6), Apelin-12; inflamasyon markerlarından High Sensitive C-Reaktive Protein (hs-CRP) kan düzeyleri, renal doppler ultrasonografi (US) ile saptanan rezistivite indeksi (RI), renal shear-wave elastografi ile ölçülen renal fibrozis skorları arasındaki ilişkiyi saptamayı amaçladık. Çalışmamız ile renal fibrozisin noninvaziv tanı yöntemleri kullanılarak saptanmasına katkıda bulunmayı umuyoruz. Gereç ve Yöntem: Çalışma prospektif bir vaka kontrol çalışması olarak tasarlandı. Çalışmaya Düzce Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Şubat 2017 - Temmuz 2017 tarihleri arasında Dahiliye ya da Nefroloji polikliniğine başvuran 18 yaş üstü, Kidney Disease Improving Global Outcomes (KDIGO) kriterlerine göre evre 2,3,4,5 KBH tanısı olan 88 hasta dahil edildi. Dışlama kriterlerinden birini taşıdığı saptanan hasta kişi çalışma dışı bırakıldı. 68 hasta ve 19 kişilik kontrol grubu ile çalışma tamamlandı. Hasta grubunda 8 kişi evre 2, 27 kişi evre 3, 20 kişi evre 4, 13 kişi evre 5 KBH olarak belirlendi. Hasta ve kontrol grubundan yaş, cinsiyet, ek hastalık, vücut kitle indeksi (VKİ) bilgileri, kan örnekleri alındı, her iki gruba shear-wave elastografi ve renal doppler US ile ölçümler yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza 68 kişi hasta, 19 kişi kontrol grubu olmak üzere toplam 87 kişi dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Chronic kidney disease (CKD) is a global health problem. Approximately one out of every 9 to 10 people is thought to have CKD. Early diagnosis and treatment are known to slow down the progression. Renal fibrosis has an important role in CKD pathophysiology and the loss of kidney function. Detection of renal fibrosis is thought to be useful in the early diagnosis of CKD, in determining its prognosis and in developing new treatment options. Fibrosis diagnosis and its grade can be determined by renal biopsy, but it is not practical to apply it to all patients since it is an invasive and difficult method. Therefore, research is being conducted to find noninvasive methods that can be used to detect renal fibrosis. In our study, we aimed to determine the relationship between the blood levels of renal fibrosis markers Transforming Growth Factor-Beta1 (TGF-β1), Interleukin-6 (IL-6), Apelin-12, inflammation marker high sensitivite C-reactive protein (hs-CRP), renal doppler ultrasonography (US) and rezistivity index (RI) and between the renal shear-wave elastography and the renal fibrosis scores. We hope to contribute to the detection of noninvasive methods in diagnosis of renal fibrosis. Materials and Method: The study was designed as a prospective case-control study. Eighty eight patients who referred to Düzce University Training and Research Hospital Internal Medicine or Nephrology clinic between February 2017 and July 2017, that are older than 18-years and with stage 2, 3, 4, 5 CKD according to Kidney Disease Improving Global Outcomes criteria (KDIGO), were included in the study. Twenty patients who were found to have one of the exclusion criteria were excluded from the study. The study was completed with 68 patients and a control group of 19 people. Eight patients were stage 2, 27 patients were stage 3, 20 patients were stage 4 and 13 patients were stage 5 CKD in the patient group. Age, gender, comorbidities and body mass index (BMI) of subjects were recorded, blood samples were taken and shear-wave elastography and renal doppler US were measured. Results: A total of 87 people were included in the study, including 68 patients and 19 healthy subjects.