Düzce Üniversitesi Araştırma Hastanesinde çalışan araştırma görevlilerinde yaşam kalitesi, algılanan stres düzeyi ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of life quality, stress levels and effecting factors detected in research staff in Duzce University Research Hospital
- Tez No: 489987
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA SENİH MAYDA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu araştırmada, Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde çalışan araştırma görevlilerinde yaşam kalitesi, algılanan stres düzeyi ve etkileyen faktörlerin incelenmesi ve elde edilecek sonuçların bu yönde yapılacak iyileştirmeler için yol gösterici olması amaçlanmıştır Gereç ve Yöntem: Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde çalışan 145 araştırma görevlisinin 125‟ine ulaşılarak, anket formu uygulanmıştır. Anket formunda birinci bölümdeki sorular hekimlerin sosyodemografik özelliklerine ilişkin sorulardan (30 soru) oluşmaktadır. İkinci bölümdeki sorular Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (WHOQOL_BREF) (27 Soru) ve Algılanan Stres Düzeyi Ölçeği‟nden (14 Soru) oluşmaktadır. Anket formunda toplam 71 soru bulunmaktadır. Student T Testi, Varyans Analizi (Tek Yönlü ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi, ki-kare yapılmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS (version 22) paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: With this research, Düzce University Research Hospital‟s researchers‟ life standards, the stress they are facing and the issues effecting this stress, and the theraphies that can be held to lower the effects are the aim. Materials and Methods: This survey was applied to 125 of 145 researchers of Düzce University Research and Application Hospital‟s Researchers. At the first section of this survey, the question are formed by the (30) questions related to the researchers‟ socio-demographic features. The second section is formed with (27) questions from The World Health Organization Quality of Life (WHOQOL) and (14) questions from Perceived Stress Scale Scoring. This survey includes 71 quesitons in total. Student T Test, Analysis of Variance (uni-directional), Pearson Correlation Analysis, Chi-square Tests were done. SPSS (version 22) was used for the statistical analysis.