Multi unit abutment vidalarının optimizasyonu
Multi unit abutment screw optimization
- Tez No: 1021578
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAN AKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Dental implantlar, kısmi ve total dişsiz hastaların tedavisinde tercih edilen ilk tedavi yöntemidir. İmplant kullanımının artmasıyla beraber, oluşan komplikasyonlar da artmaktadır. Komplikasyonları engellemek, daha iyi protetik tasarımlar elde etmek için kullanılan implant üstü parçaların mekanik özelliklerini diş hekimleri tarafından iyi bilinmesi gerekmektedir. Özellikle vidalı protezlerde sık oluşan vida ile ilgili komplikasyonların oluşmasının önüne geçilmesi amaçlanmalıdır. Bu çalışmada; 12 adet çene modeline, 44, 45 ve 47 numaralı diş bölgesine 3 adet birbirine paralel ve farklı açılarla (0°, 15°, 30°, 45°) implantlar yerleştirilmiştir. İmplantların açılarına uygun multi-unit abutment'lar seçilmiştir. Her bir modele 2 adet premolar ve 2 adet molardan oluşan 4 üye implant destekli vidalı protez tasarlanmıştır. Tasarlanan protezleri, multi-unit abutment'lara bağlayan vidalarını farklı kalınlıklarda (M1.6, M1.8, M2) hazırlanmıştır. Tasarlanan modeller, bilgisayar ortamında sonlu eleman analizine uygun şekilde CAD programı olan Solid Work Premium kullanılarak hazırlanmıştır. Oluşturulan CAD model verileri, analizlerin yapılması için matematiksel modellere çevrilmiş ve Simulia programı kullanılarak sonlu elemanlar analizi yapılmıştır. Modeller hazırlanırken implantların kemiğe tamamen osseointegrasyonda olduğu, abutment'ın implanta ve protezin abutmente hatasız bir oturum sağladığı varsayılmıştır. Çalışmadaki protez modellerine bilgisayar ortamında proteze eşit şekilde hem dik hem 45 derece açılı 500 N dik kuvvet uygulanmıştır. Kuvvet altında modellerdeki multi-unit vida bileşenlerinde oluşan stres dağılımları değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme, sonlu elemanlar analiz yöntemi (SESA) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Farklı kalınlıklardaki vidaların kuvvet altında ortalama maksimum stres değerleri hesaplanmış ve kaydedilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre implantın konumu, açısı ve vida yuvasının köprüdeki pontik dişe olan uzaklığı, vida kalınlığının seçiminde önemli rol oynamaktadır. M1.6 ve M1.8 vidalarda, M2 vidalarına göre daha yüksek stres değeri kaydedilmiştir. Bunun yanı sıra pontiğe yakın ve protezin ortasında yer alan 45 numaralı diş bölgesindeki vidaların, 44 ve 47 numaralı diş bölgelerine göre stres değerlerinin daha yüksek olduğu kaydedilmiştir. Çalışma; anatomik kısıtlamaların varlığında, implantların açılandırılarak yerleştirilmesi durumundaki vidalı retorasyonlarda kullanılan vida kalınlıklarının seçiminin önemi ve yanı sıra implant-protez arayüzündeki pasif uyumun sağlanmasının mekanik komplikasyonları azaltmadaki rolünü vurgulamaktadır. İmplantların konumuna göre vidaların uygun kalınlığı ve tasarımı uzun dönem başarıyı artırabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Twelve screw retained implant-supported fixed partial denture (FPD) models simulating the posterior mandible were created. Implants were positioned at the 44, 45, and 47 tooth regions in all models. The models were categorized into four groups based on the angulation of the multi-unit abutments (0°, 15°, 30°, 45°) with implant axes aligned accordingly. In each model, a four-unit Cr-Co FPD was designed and connected to the abutments with prosthetic screws. Three different prosthetic screw diameters were designed: M1.6, M1.8 and M2 as one diameter per model. A total load of 500 N was applied uniformly to the FPDs buccal cusps both vertically and oblique. Stress distributions on the multi-unit abutment prosthetic screws were evaluated and the average maximum von Mises stress values were recorded for each screw diameter. Results showed that implant position, angulation and the distance between screw hole to the pontic in the prosthesis significantly influenced stress levels and optimal screw diameter selection. The highest stress values were found in the following configurations: 15° angled abutment with M1.8 and M1.6 screws, 30° abutment with M1.6 and M1.8 screws. Overall, prosthetic screws in abutments with 15° and 30° angle exhibited higher stress compared to the 0° and 45° angled screws. Screws located in the 45 tooth region showed higher stress values. Additionally, 0° and 45° angled abutments showed high stress. These findings highlight the importance of considering implant angulation and screw design parameters to minimize stress on prosthetic screw components in implant-supported restorations.