Seröz ovaryan borderline tümörlerle ilişkili olduğu düşünülen miRNA'ların analizi
Analysis of miRNA's considered as related to serous ovarian borderline tumors
- Tez No: 489999
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN BALAT, YRD. DOÇ. DR. ÖZGE KÖMÜRCÜ KARUSERCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmamızda over tümörlerinin en sık görülen şekli olan seröz over tümörleri ile ilişkili olduğunu düşündüğümüz miRNA-16, miRNA-21 ve miRNA-92a'nın; formalin ile fikse edilmiş parafine gömülü bloklardan elde edilen doku örneklerinde gen ekspresyon düzeyleri tespit edilerek, benign, borderline ve malign seröz over tümörlerinde gösterdikleri ekspresyon düzeyi farklılıkların bulunması ve prognostik olarak önem arz edip etmediğinin tespitini amaçladık. Çalışmada 01.01.2010 – 01.01.2017 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde opere olmuş olan ve patoloji raporları Borderline, Benign ve Malign Seröz Ovaryan Tümör tanısıyla raporlandırılmış hastalara ait parafin bloklar kullanılmıştır. 30 adet Borderline, 29 adet Benign ve 30 adet Malign Seröz Ovaryan Tümör tanısı almış hasta gruplarında qRT-PCR yöntemi ile miRNA-16, miRNA-21 ve miRNA-92a ekspresyon düzeyleri değerlendirilmiştir. p değerinin 0,05'ten küçük olması istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. miRNA-16 ekspresyon düzeyleri karşılaştırıldığında Borderline grupta Benign gruba göre, Malign grupta ise Borderline gruba göre anlamlı derecede artmış ekspresyon değerleri görülmüştür (sırasıyla p=0,002, p=0,017). miRNA-21'de ise Malign grup ile ne Borderline, ne de Benign gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır (sırasıyla p=0,310, p=0,098). miRNA-21'in Borderline grupta Benign gruba göre anlamlı bir ekspresyon artışı dikkati çekmiştir (p=0,008). miRNA-92a'da Borderline ve Benign gruplar kıyaslandığında ekspresyon düzeyleri açısından anlamlı fark saptanamamıştır (p=0,431). Ancak miRNA-92a ekspresyon düzeyleri Malign grupta hem Borderline gruba göre, hem de Benign gruba göre anlamlı olarak yükselmiş olarak bulunmuştur (sırasıyla p=0,001, p=0,001). İngilizce literatürde Borderline seröz ovaryan tümörlerle alakalı miRNA ekspresyonunu karşılaştıran başka çalışma olmaması sebebi ile bu çalışma değerli bir yere sahiptir. miRNA-16, miRNA-21 ve miRNA-92a seröz over tümörleri için tanısal ve prognostik olarak kullanılabilecek biyobelirteçler olabilirler.
Özet (Çeviri)
In this study, our main objective is to find variations in the levels of expressions shown in benign, borderline and malign serous ovarian tumors by determining genetic expression levels of miRNA-16, miRNA-21 and miRNA-92a considered as related to serous ovarian borderline tumors that are the most seen form of ovarian tumors in sampled tissues obtained from paraffin fixed with formalin and also to assess if they matter in prognostication or not. In the study, paraffin blocs of patients operated in Gaziantep University, Faculty of Medicine between 01.01.2010 – 01.01.2017 and pathologically reportred as Borderline, Benign and Malign Serous Ovarian Tumors have been used. With qRT-PCR method, miRNA-16, miRNA-21 and miRNA-92a expression levels are assessed in patient groups diagnosed 30 with Borderline, 29 with Benign and 30 with Malign Serous Ovarian Tumors. It is considered statistically significant that p-value is lower than 0,05. When levels of miRNA-16 expression are compared, significantly increased expression levels in Borderline group rather than Benign group and in Malign group rather than Benign group have been found (p=0,002, p=0,017, respectively). As for miRNA-21, with Malign group significant variation has been found neither with Borderline nor with benign groups (p=0,310, p=0,098, respectively). As for miRNA-21 in Borderline group significant increase of expression has been seen compared to Benign group (p=0,008). When Borderline and Benign groups are compared for miRNA-92a, levels of expression haven't been found any significant variation (p=0,431). However, miRNA-92a expression levels in Malign group have been found significantly increased compared to both Borderline and Benign group (p=0,001, p=0,001, respectively). Since there is no other study in English scientific literature review comparing miRNA expression related with Borderline Serous Ovarian Tumors, this study is quite considerable. miRNA-16, miRNA-21 and miRNA-92a can be biomarkers to be used as diagnostic and prognostic for serous ovarian tumors.