Çok dedektörlü bilgisayarlı tomografi ile pulmoner ven varyasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of pulmonary vein variations with multidetector computed tomography
- Tez No: 490000
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZA YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Radyofrekans ablasyon (RFA) ve torasik cerrahi öncesi pulmoner venöz drenaj paternlerinin haritalanması ve varyant venlerin tanınması, morbidite ve mortaliteyi azaltmaktadır. Bu çalışmamızda Çok Dedektörlü Bilgisayarlı tomografi (ÇDBT) ile pulmoner ven varyasyonlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Ocak 2011 ile Aralık 2016 tarihleri arasında çeşitli nedenlerle abdomen bilgisayarlı tomografi anjiografi (BTA) ile değerlendirilen 312' si erkek 191'i bayan, toplamada 503 olgu çalışmaya dahil edildi. Olgular 64 kesit BT cihazıyla 0,625 mm kesit kalınlığı ve tek faz kontrastlı inceleme ile tarandı. Aksiyel görüntülerden 2 boyutlu multiplanar reformatlar, MIP ve volume rendering yöntemleri ile 3 boyutlu görüntüler oluşturuldu. Pulmoner ven anatomik varyasyonları belirlendi. Bulgular: Bu çalışmamız 503 olgu ile bugüne kadar oluşturulmuş en geniş seri olması bakımından önemlidir. Çalışmamızda klasik patern olan sağda ve solda iki adet olmak üzere dört orifisun bulunduğu pulmoner venöz drenaj tipi %44,8 olguda izlenmiştir. Geriye kalan olgularda sağda veya solda varyatif anatomi izlenmiştir. Ayrıca % 3,4 olguda RTPV (Sağ tepe pulmoner veni)'e rastlanmıştır. Sağda %72,4 olguda iki orifisin bulunduğu klasik tip, %27,6 olguda bir orifis veya ikiden fazla orifisin bulunduğu varyatif tip bulunmuştur. Solda da %61,5 olguda iki atrial orifisin bulunduğu klasik tip, %38,5 olguda bir veya üç atrial orifisin bulunduğu varyatif drenaj tipleri bulunmuştur. Solda üç ayrı atrial orifisin bulunduğu ve L3 olarak sınıflandırdığımız tip de Marom sınıflandırmasında bulunmamaktadır. Bizim çalışmamızda, sağ ve soldaki varyasyon oranları benzer görünmektedir. Her iki taraf bu açıdan dikkatle değerlendirilmelidir. Sonuç: Marom ve ark.'nın sınıflandırması, detaylı ve anlaşılır tanımlamanın yanı sıra geliştirmeye açık, pratik ve ortak dil sağlayan bir sınıflama olması nedeniyle kullanılmasını önerdiğimiz bir sınıflamadır. ÇDBT, pulmoner venöz anatomiyi doğru ve detaylı olarak tanımlamayı sağlayan bir yöntemdir. ÇDBT hem non invazif olması hem de daha kolay tolere edilebilir olması nedeniyle pulmoner venöz drenaj varyasyonlarının değerlendirilmesinde oldukça yararlıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Mapping of pulmonary venous drainage patterns before radiofrequency ablation (RFA) and thoracic surgery and identification of variant venules reduces morbidity and mortality. In this study, we aimed to evaluate pulmonary vein variations with Multidetector Computed Tomography (MDCT). Materials and Methods: Between January 2011 and December 2016, 312 male and 191 female patients, who were evaluated by thorax Computer Tomography angiography (CTA) and cardiac CTA for various reasons, were included in the study. The cases were scanned with 64 cross-sectional CT scans with a cross-sectional thickness of 0,625 mm and single phase contrast examination. Three dimensional images were created from axial images by 2D reconstructed multiplanar reformatts, MIP and volume rendering methods. Anatomic variations of the pulmonary vein were determined. Finding: In our study, it is important to have the largest series ever created with 503 cases. The classical pattern of pulmonary venous drainage type with four orifis, two on the right and two on the left, was observed in 44.8% of the cases. In the remaining cases, a variant anatomy was observed on the right or left. RTPV(Right Top Pulmonary Vein ) was also found in 3.4% of cases. In the right side, 72.4% of the cases had a classical type with two orifis, 27.6% with an orifis or a variant type with more than two orifis. In the left, 61.5% of the patients had a classical type with two atrial orifis, and 38.5% had one or three types of atrial orifis.There are three types of atrial orifis on the left side and the type that we classify as L3 which was not mentioned in Marom classification. In our study, the variation rates on the right and left sides seem to be similar. Both sides should be considered carefully in this regard. Result: The classification of Marom et al. is a classification we propose to use because it is a classification that provides a clear, practical and common language, as well as a detailed and clear description. Multidetector computed tomography (MDCT) is a method that provides accurate and detailed description of the pulmonary venous anatomy. MDCT is useful both in evaluating pulmonary venous drainage variations because it is both non-invasive and more easily tolerable.