3-12 aylık bebeklerin uyku alışkanlığı ve uyku sorunları ile ilişkili faktörler
The factors associated with sleeping habits and sleeping problems of 3-12 months infants
  1. Tez No: 490030
  2. Yazar: BİRCAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNİYE ÇALIŞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma 3-12 aylık bebeklerin uyku alışkanlıklarını ve uyku sorunlarını belirlemek, ayrıca uyku alışkanlığı ve uyku sorunları ile ilişkili faktörleri incelemek amacıyla yapılmış, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte bir çalışmadır. Araştırma Aydın İli Efeler ilçesinde yer alan Aile Sağlığı Merkezlerinde Nisan 2016 - Aralık 2017 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemine 252 anne ve bebeği alınmıştır. Veriler Ebeveyn Bilgi Formu, Bebek Bilgi Formu ve Bebek (Kısa) Uyku Sorunları Tanılama Formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Ki-kare testi, Kolmogorov Smirnov testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi ve binary lojistik regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive and correlational study carried out to determine the sleeping habits and sleeping problems of 3-12 month old infants and also to examine the factors related to sleeping habits and sleeping problems. The study was conducted between April 2016 and December 2017 at the Family Health Centers located in the district of Efeler, Aydın Province. 252 mothers and infants constituted the sample of the study. The data were collected using the Parent Information Form, Baby Information Form and A Brief Screening Questionnaire. Descriptive statistics, Chi-square test, Kolmogorov Smirnov test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test and binary logistic regression analysis were used in the evaluation of the study data.