Görme engelli genç kadınlarda menstrüasyona yönelik sosyal öğrenme temelli planlı eğitimin etkinliği: Randomize kontrollü çalışma
Effectiveness of social learning-based planned education on menstruation for visually impaired young women: A randomized controlled trial
- Tez No: 964968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DEMİREL BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Amaç: Görme engelli genç kadınlarda Sosyal Öğrenme Kuramına dayalı verilen yüz yüze uygulamalı eğitimin menstrüal semptomlara, genital hijyen davranışlarına ve menstrüal öz bakım becerilerine etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Araştırma, tek kör, randomize kontrol gruplu, longitudinal, eğitim müdahaleli deneysel bir çalışmadır. Nisan 2023 – Ağustos 2025 tarihleri arasında, İzmir il merkezinde, Atatürk İl Halk Kütüphanesi Görme Engelliler Bölümü'ne üye 15–30 yaş aralığındaki 32 görme engelli kadın ile (16 girişim, 16 kontrol) yürütülmüştür. Veri toplamada; Tanıtıcı Özellikler Formu, Isınma Soruları, Menstrüasyon Semptom Ölçeği, Genital Hijyen Davranışları Ölçeği ve Menstrüal Öz Bakım Beceri Listesi kullanılmıştır. Sosyal Öğrenme Kuramına dayalı olarak yapılandırılan eğitim için eğitim slaytı hazırlanmış, sesli videolar betimlenerek kaydedilmiş ve çeşitli materyaller ile maketler temin edilmiştir. Eğitim içerikleri ve formlar için uzman görüşü alınmış, ardından yüz yüze eğitim ve veri toplama süreci gerçekleştirilmiştir. Veri analizi IBM SPSS 27 programı ile yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler, normallik ve varyans homojenliği testleri sonrası uygun parametrik ya da non-parametrik testler uygulanmıştır. Grup karşılaştırmalarında Bağımsız/Bağımlı Örneklem T testi, Mann Whitney U ve Wilcoxon testleri; kategorik değişkenler için Ki-kare, Fisher's Exact ve Çoklu Ki-kare testleri; sürekli değişkenler için doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Kadınların menarş yaşı ortalaması kontrol grubunda 12,69±1,54, girişim grubunda ise 11,75±1,29'dur. Menstrüasyonla ilgili önceden bilgi alma oranı kontrol grubunda %50 iken, girişim grubunda %25'tir. Girişim grubunda, eğitimden 9 ay sonraki Menstrüasyon Semptom Ölçeği toplam ve ağrı belirtileri alt boyutu puan ortalamaları eğitim öncesine göre anlamlı derecede daha düşük olup semptom şiddeti azalmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the effects of face-to-face practical training based on Social Learning Theory on menstrual symptoms, genital hygiene behaviors and menstrual self-care skills in visually impaired young women. Method: The research is a single-blind, randomized control group, longitudinal, experimental study with educational intervention. It was conducted between April 2023 and August 2025 with 32 visually impaired women (16 intervention, 16 control) aged 15–30 who are members of the Visually Impaired Department of the Atatürk Provincial Public Library in the city center of Izmir. In data collection; Descriptive Characteristics Form, Warm-up Questions, Menstruation Symptom Questionnaire, Genital Hygiene Behaviors Scale and Menstrual Self-Care Skill List were used. For the training structured based on Social Learning Theory, an educational slide was prepared, audio education videos were recorded and described, and various materials and models were provided. Expert opinions were obtained for the training content and forms, and then face-to-face training and data collection processes were carried out. Data analysis was performed using the IBM SPSS 27 program. Appropriate parametric or non-parametric tests were applied after descriptive statistics, normality and variance homogeneity tests. Independent/Dependent Sample T-test, Mann Whitney U and Wilcoxon tests were used in group comparisons; Chi-square, Fisher's Exact and Multiple Chi-square tests were used for categorical variables; and linear regression analysis was used for continuous variables. Findings: The mean age of menarche in the control group was 12.69±1.54 and 11.75±1.29 in the intervention group. In the intervention group, 25% of participants reported having previously learned about menstruation, compared to 50% in the control group. In the intervention group, the mean scores of the Menstruation Symptom Questionnaire total and pain symptoms subscale 9 months after the training were significantly lower than the mean scores before the training, and symptom severity decreased (p0.05).