The effects of processing techniques on the flavor of bulgur
İşleme tekniklerinin bulgur aromasına olan etkileri
- Tez No: 490060
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAYRAM, YRD. DOÇ. DR. SONGÜL KESEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bulgur özellikle Durum buğdayından üretilen temel bir gıda maddesidir. Bulgur ekmeklik buğdaydan da üretilebilir. Bulgur ortadoğunun temel gıdalarından birisi olmakla beraber dünya genelinde de üretimi ve tüketimi önemli şekilde artmaktadır. Son zamanlarda, bulgurun aroması hakkında üretim metodu ve kullanılan hammaddeler bazında önemli bir tartışma bulunmaktadır. Bu çalışmada, farklı bulgur üretim metotlarının uçucu aromatik maddelerin bulgurun aromasına olan etkisi temel alınarak karşılaştırılmıştır. Buna ek olarak, Durum buğdayı ve geleneksel olarak kullanılan özel ekmeklik buğdayın da bulgurun aromasına olan etkisi belirlenmiştir.Çalışma kapsamında, nem, kül, protein, nişasta, renk (L, a*, b*, YI), sedim değeri, düşme sayısı, gluten miktarı ve indeksi, alveograpfik değerleri ve uçucu aromatic madde miktarları ölçülmüştür. Çalışma sonucunda, pişirme, kurutma, tavlama, öğütme ve parlatma işlemleri bulgurun aromasını doğrudan etkilediği bulunmuştur. Ek olarak, bulgur üretiminde kullanılan ham maddenin, bulgurdaki aroma maddelerinin nicel ve nitel olarak etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Bulgur is a food product, which is produced especially from Durum wheat. It can also be produced from bread wheat. Bulgur is one of the main food products in the Middle East countries and its production and consumption increase dramatically worldwide. Recently, there is a big discussion on the flavor of bulgur produced from different wheats and production methods. In this study, the different bulgur production methods were compared based on the volatile flavor compounds that affect the flavor of bulgur. Therefore, Antep, regular Karaman/Mut, modified Karaman/Mut and Village (traditional) bulgur production methods were compared for their effects on the flavor of bulgur. Additionally, Durum wheat and traditional special bread wheat were used to determine the effect of the raw materials on the flavor of bulgur. Moisture content, ash content, protein content, starch content, color (L, a*, b*, YI), sedimentation value, falling number (FFN), gluten content, gluten index, alveoconsistograph values and volatile flavor compounds were determined. The results in this study showed that the difference in the method of cooking, drying, tempering, milling and polishing directly affected the flavor of bulgur. Also, it was found that the raw material was greatly responsible for the quantity and quality of volatile compounds in bulgur.