Thermoluminescence dosimetric properties of Ba2SiO4:Dy3+ synthesized by hydrothermal method
Hidrotermal yöntemle sentezlenen Ba2SiO4:Dy3+'ın termolüminesans dozimetrik özellikleri
- Tez No: 490095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VURAL EMİR KAFADAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, %3 Dy3+ katkılı baryum silikat (Ba2SiO4:Dy3+) hidrotermal yöntemle hazırlanmış ve termoluminesans (TL) özellikleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ba2SiO4:Dy3+ 'ün kristal yapısı, Pmmm uzay grubuna sahip ortorombik kristal sistemi olduğu tespit edilmiştir. (PDF: 01-077-0150). Ba2SiO4:Dy3+ örnekleri 90Sr- 90Y (≈ 0.04 Gy/s) beta kaynağı ile 1 dakika ila 8 saat arasında ışınlanmış ve ışıma eğrileri elde edilmiştir. Kinetik parametreler; kinetik derece (b), aktivasyon enerjisi (Ea) ve frekans faktörü (s) 'nün belirlenmesi için değişken doz, farklı ısıtma hızları, tepe şekli, üç nokta ve bilgisayarlı ışıma eğrisi ayrıştırma yöntemleri kullanılmıştır. Deneylerin sonuçları, Ba2SiO4:Dy3+ 'ün genel dereceye sahip beş ışıma tepesinden oluştuğunu göstermiştir. Numunelerin sönümleme özellikleri de farklı zaman aralıklarında incelenmiştir. Planlanan depolama sürelerinin sonunda, Ba2SiO4:Dy3+ 'ün normalize edilmiş TL alanı orijinal değerinden 60% oranında azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present work, %3 Dy3+ doped barium silicates Ba2SiO4:Dy3+ prepared by hydrothermal method and the Thermoluminescence (TL) properties were investigated in detail. The crystal structure of Ba2SiO4:Dy3+ was determined to be orthorhombic crystal system with Pmmm space group (PDF: 01-077-0150). TL glow curves of Ba2SiO4:Dy3+ was recorded from 1 min to 8-hours exposure by beta source 90Sr- 90Y (≈ 0.04 Gy/s). The Additive Dose (AD), Variable Heating rate (VHR), Peak Shape (PS), and Computerized Glow Deconvolution (CGCD) methods were used to determine the kinetic parameters namely the order of kinetics (b), activation energy (Ea) and the frequency factor (s) associated with the dosimetric Thermoluminescent (TL) glow peaks of Ba2SiO4:Dy3+. The results of the experiments showed that Ba2SiO4:Dy3+ composed of five general order TL glow peaks. The fading characteristics of the samples were also studied over a period time. The samples were irradiated and stored in a darkroom at room temperature. At the end of the planned storage times, the normalized TL area of Ba2SiO4:Dy3+ reduced 60% of its original value. To eliminate this problem, we suggest adding several co-dopants into host lattice. Hence, our measurements provide some additional information about properties of Ba2SiO4:Dy3+.