The investigation of success of computer glow curve deconvolution (cCGCD) by making numerical solutions of OTOR and IMTS models
Bilgisayar ile ışıldama eğrisi ayrışım (CGCD) yönteminin başarısının OTOR ve IMTS modellerinin nümerik çözümlerinin yapılarak araştırılması
- Tez No: 490096
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NECMEDDİN YAZICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Yapılan çalışmada birinci, ikinci ve genel-dereceden TL kinetik denklemleri ile OTOR (Bir-Tuzak Bir-Birleşme Merkezi) ve IMTS (Etkileşimli Çoklu Tuzak Sistemi) TL-Modelleri Matematika programı ile nümerik olarak çözülmüş ve yapay TL ışıldama eğrileri elde edilmiştir. Nümerik çözümlemelerde her seferinde bir kinetik parametre sabit tutulmuş, diğerleri değiştirilerek farklı kombinasyonlardan oluşan çok sayıda ışıldama eğrileri elde edilmiştir. Elde edilen tüm ışıldama eğrileri, bilgisayar ile ışıldama eğrisi (CGCD) yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Analizlerde iki adet CGCD programı (GLOCANIN ve Microsoft Excel) kullanılmış ve analizler sonucunda CGCD programlarının sonuçları nümerik çözümlerde girilen kinetik parametreler ile karşılaştırılmış ve CGCD yönteminin başarısı araştırılmıştır. Ayrıca hangi programın diğerinden daha başarılı sonuçlar verdiği belirlenmiştir. Sonuçlar karşılaştırıldığında CGCD yönteminin başarısının TL-modellerinin nümerik çözümlemelerinde elektron geçiş katsayılarına (An/Ah) ve tuzak doluluk oranlarına (n0/Nt) bağlı olduğu görülmüştür. Yapılan araştırmalarda OTOR ve IMTS modellerinin nümerik çözümlemeleri sonucu elde edilmiş çoklu ışıldama tepesi içeren ışıldama eğrilerinin analizlerinin Microsoft Excel'de yazılmış CGCD programının GLOCANIN programından daha iyi sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda deneysel çalışmalar sonunda CGCD yöntemi ile kinetik parametrelerin daha güvenilir bulunabilmesi için tuzak doluluk oranının (n0/Nt) düşük olması gerektiği anlaşılmıştır. Bunun içinde düşük doz uygulamaları sonucunda TL-ışıldama eğrilerinin CGCD yöntemi ile analizi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, OTOR (One-Trap One Recombination Center) and IMTS (Interactive Multiple Trap System) thermoluminescence (TL) rate equations, first, second and general-order TL kinetic equations were solved numerically with aid of Mathematica program and TL glow curves were obtained. In numerical solutions, one kinetic parameter is kept constant at each time, and by changing the others, a large number of TL glow curves composed of different combinations glow peaks were obtained. All of the numerically obtained glow curves were analyzed using the computerized glow curve deconvolution (CGCD) method. Two CGCD programs (GLOCANIN and Microsoft Excel) were used in the analyzing and the results of the CGCD programs were compared with the kinetic parameters entered in the numerical solutions and the success of the CGCD methods was investigated. It was also determined which program gave more successful results than the other. When the results were compared, it was seen that the success of the CGCD method depends on the electron transfer coefficients (An/Ah) and trap occupancy rates (n0/Nt) in the numerical solutions of TL-models. It has been observed in the researches that the CGCD program written in Microsoft Excel gives better results than the GLOCANIN program in the analysis of the luminescence curves including the multi-luminescence peak obtained as a result of numerical solutions of OTOR and IMTS models. As a result of the studies carried out, it has been understood that the trap occupancy rate (n0/Nt) must be low in order to make the kinetic parameters more reliable by the CGCD method after experimental studies. For this reason, with the results of low-dose applications, it has been concluded that the TL-luminescence curves must be analyzed by the CGCD method.