Postoperatif peritoneal adhezyon oluşumuna Sütür Materyalleri'nin ve Amnion Mayi'nin etkisi
- Tez No: 49010
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
43 ÖZET: Postoperatif peritoneal adhezyonlar günümüz cerrahisinin hala önemli bir sorunudur. Bu soruna çözüm bulmak için birçok otör tarafından deneysel ve klinik çalışmalar yapılmaktadır. Bu konuya ışık tutmak amacıyla 32 adet New-Zealand beyaz dişi tavşanlar üzerinde kontrollü deneysel çalışma yapıldı. Denekler herbiri 16 denekten oluşan çalışma (deney) ve kontrol grubuna ayrıldı. Bu gruplarda kendi arasında 4'er denekten oluşan 4 subgruba ayrıldı. Çalışma grubunun 1. subgrubundaki deneklerin uterin hornları uterotubal bileşkenin 2cm gerisinden kesilerek eşit aralıklarla 4 adet sütür atılarak anastomoz sağlandı. Sütür materyali olarak 5/0 ipek kullanıldı.2. subgrup için 7/0 prolen, 3. subgrup 7/0 vicryl ve 4. subgrup için 7/0 PDS kullanıldı. Çalışma grubundaki deneklerin batınlarına 15cc deproteinize amnion mayi extrakte edildi. Kontrol grubunun 1. subgrubundaki denekler için anastomoz sütür materyali olarak 5/0 ipek kullanıldı. 2. subgrup için 7/0 prolen, 3. subgrup için 7/0 vicryl ve 4. subgruptaki denekler için anastomoz sütür materyali olarak 7/0 PDS kullanıldı. Her iki gruptaki tüm deneklere postoperatif 30. günde ikinci bir laparatomi yapıldı. Oluşan adhezyonlar makroskopik ve mikroskopik olarak incelendi ve gruplar arasında karşılaştımalan yapıldı. Çalışma ve kontrol gruplarının subgrupları arasında oluşan adhezyonların makroskopik ve mikroskpik incelemelerinde istatistiki açıdan ı fark saptanmadı (P>0. 05). Böylece deproteinize amnion mayi'nin postoperatif adhezyonları azaltmada etkisiz olduğu anlaşıldı. Deproteinize amnion mayi'nin postoperatif adhezyonları azaltmada etkisiz olmasına rağmen, sonuçta birçok farmakolojik ajanın postoperatif adhezyonları azaltmada44 faydalı olabileceği, fakat bunlarında insanlarda kullanılabilmesi için kontrollü klinik uygulamalara ihtiyaç olduğu bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY: Postoperative peritoneal adhesions have still been an important problem of today surgery. A lot of experimental and clinical studies have been conducted by many authorities in order to find a solition to this problem. In order to shed lights upon this subject controlled experimental studies were done on 32 New- Zealand female rabits Subjects were divided into control and experimental groups each of which consist of 16 rabits. Each group were divided into 4 subgroups. Uterin horns of the subjects from first subgroup of experimental group were cut at 2cm behind uterotubal junction and puttin four equal sutures anostomosis were provided. 5/0 Silk sutures were used as a material. 7/0 Prolen for subjects in the second subgroup, 7/0 Vicryl for those in the thirt and 7/0 PDS for those in the fourth one were used. Deprotein amnion fluid were put into the abdomens of all subjects in the experimental group. 5/0 Silk were used for the subjects in the first subgroup of the control group as an anostomosis sutur material. 7/0 Prolen for those in the second subgroup, 7/0 Vicryl for those in the thirt subgroup and 7/0 PDS for those in the fourth one were used as an anostomosis sutur material. 30 days later, a second laparatomy was applied to all subjects in both groups. Macroscopic and microscopic analyses were done on adhesions and comperative studies were conducted between groups. No significant difference (p>0,05) was found between the subgroups of experimental and control groups in terms of the adhesions analized as macroscopic and microscopic evaluations. Thus, we have come to a conclusion that deprotein amnion fluid doesn't decrease the postoperative adhesions. Although deprotein amnion fluid is not effective in decreasing the postoperative adhesions, we think that many pharmacologic agents are useful in decreasing postoperative adhesions.