Başağrıları ve ilişkili psişik semptomlarda temporal kas aktivitesindeki eksteroseptif supresyonun değerlendirilmesi
Exteroceptive suppression of temporalis muscle activity in headache and related psychic symptoms
- Tez No: 49009
- Danışmanlar: PROF. DR. AKSEL SİVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
65 ÖZET Bu çalışmada son yıllarda başağrılarının patofizyolojisini aydın latmaya katkıda bulunan temporal kas aktivitesinde ortaya çıkan ekstero- septif supresyon periodları değerlendirildi. Çalışmaya Nöroloji Anabilim Dalı Başağrısı Polikliniğimize 1993-1995 tarihleri arasında başvuran ve 1988 IHS tanı kriterlerine göre kronik gerilim, epizodik gerilim, migren tipi başağrısı bulunan 40 hasta alındı. Herhangi bir nörolojik yakınması olmayan 20 kişi kontrol grubunu oluşturdu. Çalışma ve kontrol grubu psi şik semptomlar açısından SCL 90 -R ve Zung Depresyon Skalası ile değer lendirildi. Aynı gün hasta ve kontrol grubuna Nihon Kohden Neuropack EMG cihazı ile 21 mA'lik elektrik stimulusu, 0,1 ms süresince, maksimum diş sıkma hareketi sırasında, labial komissür üzerinden uygulandı; en az 20 saniye aralarla tekrarlanan kabul edilebilir 10 ES periyodunun ortalaması alındı. Çalışmaya 20'si migren, 20'si gerilim (kronik ve epizodik) ve 20'si kontrol olmak üzere 60 kişi katıldı. ESX ve ES2 elde edilme oranı, latans ve süresi açısından gruplar arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark saptanmadı. ES2 latans ve süresi arasında istatistiki olarak negatif bir korelasyon saptandı. Gruplar arasında gerilim başağrılı gruplar lehine toplam SCL 90 -R puanı açısından istatistiki olarak anlamlı fark saptandı.66 Gruplar arasında Zung SDS puanı açısından istatistiki olarak anlamlı fark yoktu. Zung SDS puanı ve SCL-90 R'nin depresyon ve anksiyete alt grup puanları ile ES2 süresi arasında istatistiki olarak negatif bir korelas yon saptandı. Bu sonuçlardan yola çıkarak ES periyodlarının başağrılarında bir tanı metodu olarak kullanılmaktan çok antinosiseptif sistemi neurotransmit ter ve reseptör düzeyinde araştırmada faydalı olabileceğini düşündük.
Özet (Çeviri)
67 SUMMARY Exteroceptive Suppression of Temporalis Muscle Activity in Headache and Related Psychic Symptoms In recent years studies of the suppression of EMG activity in temporalis muscle induced by stimulation in the trigeminal territory have opened new perspectives in headache research. 20 outpatients with migraine and 20 with tension headache (chronic and epizodic) were selected according to the criteria of the International Headache Society in 1988. The control group consisted of 20 healty age and sex-matched volunteers. In order to investigate psychic symptoms, SCL 90-R and Zung Depression Scale were given the each groups. EMG of the temporalis muscle was recorded with surface electrodes using a Nihon Kohden Neuropack electromyograph. During maximal voluntary contraction, an electrical stimulus of 21 mA and 0,1 msec was applied to the ipsilateral labial comissure (single shocks, seperated by at least 20 seconds). Measurements were performed on the averaged tracing of 10 responses. The ES! and ES2 were not significantly different among the groups. A decrease of ES2 duration was significantly correlated with ES2 latance. A decrease of ES2 was significantly correlated with SCL 90-R and Zung Depression Scores.68 Depression and anxiety scores of tension-type headache patients were significantly greater than other gorups. It is concluded that ES2 is not a reliable marker of tension-type headache and inhibitory brain-stem interneurons mediating temporalis ES2 are inhibited serotonergic afferents, probably from the raphe magnus an excitatory input from the periaquaductal gray matter and other limbic structures.