Production of modified lipid with incorporation of essential amino acids into refined olive pomace oil and its characterization
Rafine edilmiş pirina yağına esansiyel amino asit bağlayarak modifiye yağ üretilmesi ve karakterizasyonu
- Tez No: 490100
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL FADILOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Biotechnology, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tezin amacı, sn-2 pozisyonunda temelde oleik asit, sn-1(3) veya sn-1,3 pozisyonlarında hidrofobik esansiyel amino asit türevlerini içeren yeni bir modifiye yağ elde etmektir. İlk aşamada, rafine edilmiş pirina yağının (ROPO) enzimatik etanoliziyle sn-2 pozisyonu oleik asitçe zengin 2-monoasilgliserol (2-MAG) sentezlendi. Reaksiyon koşullarının optimizasyonu için yüzey tepki metotu kullanıldı; süre (4-10 sa), sıcaklık (45-60ºC), enzim miktarı (10-18 Ağ.%) ve etanol:yağ mol oranı (30:1-60:1). En yüksek 2-MAG verimi (85%), 5 sa reaksiyon süresinde, 45ºC'de, %10 (Ağ.) enzim miktarı ve 50:1 etanol:yağ mol oranı kullanılarak elde edildi. Elde edilen 2-MAG'lerin saflık derecesi %96'nın üzerinde hesaplandı. İkinci aşamada, N-asetil-L-lösin ve N-asetil-L-valin'in saflaştırılan 2-MAG'e bağlanması için metot geliştirildi. Deneysel model tahmini ve reaksiyon şartlarının optimizasyonu için yüzey tepki metodu kullanıldı; reaksiyon süresi (8-24 sa), reaksiyon sıcaklığı (40-55ºC), enzim miktarı (15-30 Ağ.%). En yüksek miktarda N-asetil-L-lösin bağlı ürün (%29) için optimum reaksiyon şartları; sıcaklık 54°C, süre 8 sa ve enzim miktarı %15 (Ağ.) olarak belirlendi. Ayrıca, en yüksek miktarda N-asetil-L-valin bağlı ürün (%16) için sıcaklık 55°C, süre 24 sa ve enzim miktarı %30 (Ağ.) olarak belirlendi. Saflaştırılan ürünlerin bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri ROPO ile kıyaslanarak benzerlikleri ve farklılıkları ortaya kondu. Elde edilen ürünlerin kalorik değeri ROPO'ya göre %18 oranında düşürüldü.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis was to synthesize and characterize a novel modified lipid which is composed of mainly oleic acid at sn-2 position and hydrophobic essential amino acid derivatives at sn-1(3) or sn-1,3 positions. In the first part, 2-monoacylglycerol (2-MAG) with a high content of oleic acid at sn-2 position was synthesized by enzymatic ethanolysis of refined olive pomace oil (ROPO). Response surface methodology (RSM) was applied to optimize reaction conditions; time (4-10 h), temperature (45-60ºC), enzyme load (10-18 wt%) and ethanol:oil molar ratio (30:1-60:1). The highest 2-MAG yield (85%) was obtained at 45ºC using 10 (wt%) enzyme load and 50:1 ethanol:oil molar ratio for 5 h reaction time. The purity of the obtained 2-MAG was determined as higher than 96%. In the second part, method for the incorporation of N-acetyl-L-leucine and N-acetyl-L-valine into purified 2-MAG was developed. RSM was applied to enhance an empirical model for prediction and to optimize reaction conditions; reaction time (8–24 h), reaction temperature (40–55ºC), enzyme load (15–30 wt%). The optimum reaction conditions were determined as temperature 54ºC, time 8 h, enzyme load 15 (wt%) for the maximum N-acetyl-L-leucine incorporated product yield (29%). Besides, the temperature 55ºC, time 24 h, enzyme load 30 (wt%) were found for the maximum N-acetyl-L-valine incorporated product yield (16%). Some chemical and physical properties of the products were compared to ROPO and similarites and differences were introduced. The caloric values of the products were reduced 18% compared to that of ROPO.