Effect of spray drying parameters on blueberry and strawberry juice concentrates
Yaban mersini ve çilek suyu konsantreleri üzerine püskürtmeli kurutma parametrelerinin etkileri
  1. Tez No: 490101
  2. Yazar: KÜBRA ATACAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA KOÇAK YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada yabanmersini ve çilek suyu konsantrelerinden püskürtmeli kurutucu ile toz ürünler üretilmiştir. Kurutma parametrelerinin etkileri 2 faktör 5 seviyeli merkezi bileşik dairesel deney tasarımı kullanılarak her bir meyve konsantresi için tepki yüzey yöntemiyle ayrı ayrı araştırılmıştır. Hava giriş sıcaklığı (110-150ºC) ve besleme karışımındaki maltodekstrin miktarı (%20-80) bağımsız değişkenler olarak incelenirken, kurutma verimi ve fenolik geri kazanımı bağımlı değişkenler olarak araştırılmıştır. Yabanmersini suyu konsantresi için optimum kurutma koşulları, hava giriş sıcaklığı ve maltodekstrin miktarı, sırasıyla 130 ºC ve % 71 olarak bulunmuştur. Bu optimum koşullarda elde edilen yabanmersini tozu (% 3.51 nem) için tahmini toplam verim ve fenolik geri kazanımı sırasıyla % 75.8 ve % 86.1 dir. Diğer yandan, çilek suyu konsantresi için optimum hava giriş sıcaklığı ve maltodekstrin miktarı, sırasıyla 130 ºC ve % 70.4 olarak bulunmuştur. Bu optimum koşullarda elde edilen çilek tozu (% 4.40 nem) için tahmini toplam verim ve fenolik geri kazanımı sırasıyla % 61.78 ve % 60.05 dir. Yaban mersini ve çilek suyu konsantrelerinden üretilen tozlar, çözünürlük, yoğunluk, higroskopisite, gözeneklilik, yapışkanlık, akabilirlik, camsı geçiş sıcaklığı, toplam fenolik madde miktarı, toplam antosiyanin miktarı, antioksidan kapasite ve renk açısından incelenmiştir. Toz ürünler incelenen kalite parametreleri açısından benzerlerine kıyasla iyi kalitededir. Dolayısıyla, gıda endüstrisinde farklı uygulamalar için kullanılabilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the powdered products were produced from strawberry and blueberry juice concentrates by using spray dryer. The effects of drying parameters were investigated separately for each concentrate by using two factor five level central composite rotatable design (CCRD) of response surface methodology. While the inlet air temperature (110-150ºC) and the amount of maltodextrin (20-80%) in the feed mixture were investigated as independent variables, the phenolic recovery and drying yield were evaluated as dependent variables in CCRD. Optimum drying conditions for blueberry juice concentrate, inlet air temperature and amount of maltodextrin, were found as 130ºC and 71%, respectively. The total yield and phenolic recovery obtained at optimum conditions for blueberry powder (3.51% moisture) were 75.8% and 86.1%, respectively. On the other hand, the optimum drying conditions for strawberry concentrate were found as 130 ºC and 70.4 %. The predicted total yield and phenolic recovery of strawberry powder (4.40 % moisture) at these optimum conditions would be 61.78 % and 60.05 %, respectively. The powders both produced from blueberry and strawberry juice concentrates were evaluated in terms of solubility, density, hygroscopicity, porosity, cohesiveness, flowability, glass transition temperature, total phenolic content, total anthocyanin content, antioxidant capacity, and color. Powders produced in this study found as a good quality compared to its counterparts in terms of inspected quality parameters. So, the produced product could be used in the food industry for various applications.