Multilocus mikrosatellit tiplendirme yöntemi ile Leishmania tropica tür içi genetik farklılıkların belirlenmesi
Determinng intraspecies genetic diversity of Leishmania tropica by Multilocus microsatellite typing
- Tez No: 490109
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZASLAN, PROF. DR. FADİLE YILDIZ ZEYREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Moleküler Tıp, Biology, Microbiology, Molecular Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kutanöz Leishmaniasis (KL) Türkiye'de önemli bir halk sağlığı problemidir. Son yıllarda Güneydoğu Anadolu Bölgesinde olgu sayılarında önemli artışlar olmuştur. KL nin ensık görüldüğü ilimiz Şanlıurfa'dır. Türkiye'ye gelen Suriye'li mültecilerin etkisiyle leishmaniasis olgularında önemli artış beklenmektedir. Leishmania türlerinin identifikasyonu, tanı, tedavi ve epidemiyolojik çalışmalar için çok önemlidir. Bu çalışmada, KL tanısı ve ITS1 PCR-RFLP yöntemi kullanılarak Leishmania izolatlarının tiplendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, Şanlıurfa'dan 135 KL hastasından lezyon sıvısı örneği alınmıştır. NNN besiyerine ekilen örneklerden üreme olanlar daha sonra RPMI-1640 besiyerine alınmıştır. Genomik DNA fenol-kloroform yöntemiyle ekstrakte edilmiştir. L5.8S ve LITSR primerleri kullanılarak ITS1 bölgesi amplifiye edilmiştir. Örnekler ITS1 PCR işleminin ardından RFLP yöntemi kullanılarak tiplendirilmiştir. Çalışma sonucunda Şanlıurfa'da L.tropica (132 örnek) ve L.major (3 örnek) KL için etken tür olarak belirlenmiştir. Daha önceki çalışmalarda Şanlıurfa'da KL etkeni yalnızca L.tropica olarak rapor edilmiştir. Çalışmamız, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ve Şanlıurfa'da KL olgularında etkenin L.major olarak belirlendiği ilk rapordur. Bölgede Leishmania enfeksiyonları için kontrol ve koruma önlemleri alınırken, L.major'un vektörü ve rezervuarlarının identifiye edilmesi içinde araştırma çalışmaları yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Cutaneous leishmaniasis (CL) is an important public health problem in Turkey. It has been a significant increase in the number of the cases in Southeastern Anatolia Region in recent years. CL has been most frequently seen in Sanliurfa. There is an expectation of a significant increase in the population of leishmaniasis cases with the influence of Syrian refugees arriving in Turkey. Identification of Leishmania species is crucial for diagnostic, therapeutic and epidemiologic purposes. In this study, we aimed to diagnosis of CL and identifying of parasite from Leishmania isolates, by using ITS1 PCR-RFLP. Samples were collected from 135 CL patients in Sanliurfa. After the specimens were inoculated in medium NNN, the ones which were cultures positive were cultivated in RPMI 1640 followed by PCR-RFLP. Genomic DNA was extracted phenol–chloroform procedure. The ITS 1 were amplified by using the primers L5.8 S and LITSR primers. Samples were examined by using ITS 1 PCR followed by RFLP analysis. Our results indicated that two species, L. tropica (132 samples) and L. major (3 samples), are responsible for cutaneous leishmaniasis in Sanlıurfa. Previous study has been reported that only L. tropica is the causative agent of CL in Sanliurfa. This is the first report of autochthonous CL cases caused by L. major in Sanliurfa in Southestern Anatolia Region. Public health measures should include L. major infections while researchers plan field studies to identify the vectors and reservoirs of L. major.