Development of wearable pedometer by using 3-axis MEMS accelerometer
Üç eksenli MEMS ivme ölçer kullanılarak giyilebilir pedometrenin geliştirilmesi
- Tez No: 490127
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde düşük maliyetli bir pedometre tasarladık ve gerçekleştirdik. Geliştirilen pedometre cihazında, hareketli aktiviteyi kaydetmek için üç eksenli MEMS dijital ivmeölçer(ADXL345), pedometrenin tüm işlemlerini ve gömülü adım algoritmasını kontrol etmek içinse 8 bitlik düşük güçlü mikro denetleyici PIC18F4550'yi kullandık. Pedometreye yerleştirilen algoritma kol hareketlerini tespit ederek ayak hareketlerini tahmin etme yeteneğine sahiptir. Kolun hareketi, ivme ölçer tarafından algılanır ve böylelikle geliştirilen pedometre cihazı hareketin konumunu ve dinamik değişimini değerlendirebilir. Daha sonra, algoritma, cihaz tarafından alınan adımları hesaplar ve kişi tarafından seyahat edilen toplam mesafeyi göstererek takip eder. Pedometre, akıllı telefon veya tablet ile kullanıcı etkinliğini izlemek için bir Bluetooth modülüne (HC-05) sahiptir. Geliştirilen pedometre cihazı, gerçek okuma ve Samsung akıllı telefon ile kullanılabilen Smartphone pedometre teknikleriyle test edildi ve karşılaştırıldı. Test sonuçları, geliştirilen pedometre cihazının yürüyüş sırasında yavaş koşudan (jogging) daha az hataya sahip olduğunu gösterdi. Hata mesafe hesaplamasında, yürüme için % 3'den, yavaş koşu (jogging) için %7'den daha az çıktı. Adım hesaplamalarda, hata yürüyüşte % 2, koşu için % 6 çıktı. Son olarak, test sonuçları geliştirilen pedometre cihazının akıllı telefonlardaki pedometre cihazlarından % 3,3 daha az hataya sahip olduğunu göstermektedir. Bunun nedeni tezde, adım hesaplamasında geliştirilen yüksek doğruluk oranına sahip algoritmadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have designed and implemented a pedometer with low cost component. We have utilized the three-axis MEMS digital accelerometer (ADXL345) to record motion activity, the PIC18F4550 8-bit low-power microcontroller to control all the processes of the pedometer and the embedded step algorithm in the developed pedometer. The algorithm embedded in the pedometer has the ability to estimate foot movements by detecting arm movements. The movement of the arm is detected by the accelerometer, so that the developed pedometer can evaluate the position and dynamic change of motion. Then, the algorithm calculates the steps taken by the device and follows it by showing the total distance traveled by the person. The pedometer has also a Bluetooth module (HC-05) to allow tracks the user activity with smartphone or tablet. The developed pedometer device has been tested and compared with real reading and with Smartphone pedometer techniques available with Samsung smartphone. In step calculations, the error is 2% for walking and 6% for jogging. Finally, the test results show that the developed pedometer has 3.3% less errors than the pedometer on smartphones. This is the algorithm with the high accuracy rate has been developed for calculating the steps in the thesis.