Design and implementation of intelligent Li-ion battery charger
Akıllı Li-ion pil şarj aletinin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 490128
  2. Yazar: ABDULRAHMAN MAHMOOD FAIHAN
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ERGUN ERÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 5371
Özet
Günümüzde, Li-ion piller, yüksek enerji yoğunluğundan dolayı şarj edilebilir pillerin en iyi çeşidi olarak değerlendirilmektedir ancak patlamalarını önlemek için belirli bir şarj moduna ihtiyaç duymaktadır. Bu tezde, Li-ion pillerini sabit akım sabit voltaj moduyla şarj eden PIC16F876 mikro denetleyicisine dayanan akıllı bir şarj cihazını tasarladık. Şarj cihazı, seri bağlanmış çeşitli sayıda Li-ion pillerini şarj edebilir. Şarj modu iki LED kullanarak kullanıcıya gösterildi, biri sabit akım modunu, diğeri ise sabit voltaj modunu temsil etmektedir. Tasarımımızda, Akünün şarj durumu hakkında gerekli yargılamayı yapmak ve kullanıcıya şarj akımı ve şarj voltajı değerlerini LCD'de sunmak için voltaj ve akım tespit edilmiştir. Darbeli Genişlik Modülasyon sinyali, yüksek hassasiyetli şarj kontrolü elde etmek üzere ayarlandı. Buna ek olarak, pozitif düzenlenmiş çıkış voltajı üretmek için Buck DC-DC dönüştürücü kullanıldı. Kullanıcı, kesme voltajını ve şarj akımını kullanıcının şarj etmek istediği seri pil sayısına göre ayarlayabilir. Kullanıcı, kesme voltajını kullanıcının şarj etmek istediği seri pil sayısına göre ayarlayabilir. Kesme gerilimi ve şarj akımı değerlerine ek olarak devreyi besleyen giriş DC voltajının değeri de LCD ekranda kullanıcıya sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, Li-ion batteries are considered the best type of rechargeable batteries due to their high energy density, but they need a specific mode of charging to avoid their explosion. In this thesis, we have designed an intelligent battery charger that charges the Li-ion batteries by a constant current-constant voltage mode based on pic16f876 microcontroller. The charger can charge a variable number of Li-ion batteries that connected in series. The mode of charge has shown to the user by using two LEDs, one refers to the constant current mode and another one for constant voltage mode. The voltage and current are detected in our design in order to make the necessary judgment on charging state of the batteries and also to present the values of charging current and charging voltage to the user in the LCD. Pulse Width Modulation signal was adjusted to obtain high-precision charging control. In addition, the Buck DC-DC converter has been used for producing positive regulated output voltage. The user could adjust the cutoff voltage and the charging current according to the number of series batteries that the user wants to charge. In addition to the cut-off voltage and charge current values, the value of input DC voltage which supplies the circuit also presented to the user on the LCD screen.