Geleneksel kahvaltılık bir ürün: Gün pekmezi kreması
A traditional breakfast product: Gun pekmez cream
  1. Tez No: 490143
  2. Yazar: FATİH FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, Gün pekmezi kremasının üretiminde uygun tereyağı oranının tespit edilmesi ve kremanın karakteristik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla farklı oranlarda tereyağı içeren (A: %20; B: %25; C: %30; D: %35) Gün pekmezi krema örnekleri üretilerek pastörize edilmiş ve ambalajlanarak 4 °C'de 90 gün süreyle depolanmıştır. Krema örneklerinde depolama periyodunun 1., 20., 40., 60. ve 90. günlerinde ambalajlı üründe bazı analizler yapılmıştır. Yapılan istatistiksel değerlendirmede, depolama süresince kremanın titrasyon asitliği ile peroksit sayısı artarken, üründeki parlaklık ve sarılık ile pH değerinde düşüş gözlenmiş; kırmızılık ve HMF miktarı ise 40. güne kadar yükselmiş ve daha sonra azalmıştır. Ayrıca, üründe 90 günlük depolama periyodunda maya-küf varlığına rastlanılmamıştır. Gün pekmezi kremasının bileşiminde tereyağı oranının artışına bağlı olarak ürünün duyusal olarak beğenilirliğinde artış gözlenmekle beraber, oksidasyon parametrelerinden serbest asitlik ile peroksit değerlerinde yükselme gözlenmiştir. Sonuç olarak, Gün pekmezi kreması üretiminde en fazla %30 oranında tereyağı kullanılabileceği ve ürünün 4 °C'de en az 90 gün süreyle güvenle depolanabileceği sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Pekmez kreması, geleneksel ürün, tereyağı, gün pekmezi, oksidatif stabilite
Özet (Çeviri)
This study was held to determine appropriate butter ratio of Gün pekmezi and specify the characteristics of the cream. For this aim the pasteurized cream samples, containing different ratios of butter (20/80 (A), 25/75 (B), 30/70 (C), 35/65 (D)) were produced and stored at 4 °C for 90 days. The packed cream samples was subjected to some analyses on the 1., 20., 40., 60. and 90. days of storage period. According to the statistical evaluation; the titratable acidity and the peroxide value of the cream was increased, the luminescence, yellowness and the pH value were decreased; the redness and the HMF amount were rised till the 40. day and after that day the rising was halted on a large scale. The yeast and mold occurrence was not observed at 90 days of storage period. The sensory acceptability and free acidity with peroxide values like oxidation parameters were rised, as the ratio of butter in the composition of Gün pekmez cream increased. As a result it was concluded that the Gün pekmez cream with the maximum 30% of butter content was convenient for the production and the product can be stored at 4 °C temperature for 90 days of period safely. KEY WORDS: Pekmez cream, traditional product, butter, gün molasses, oxidative stability