Farklı anız çeşitleriyle elde edilen kompozit malzemelerin fiziksel ve mekaniksel özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of physical and mechanical characteristics of composite materials obtained by different animal diseases
  1. Tez No: 490146
  2. Yazar: CEYHUN VURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT KÜP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Günümüzde ahşap esaslı kompozit levhaların kullanımı artmaktadır. Bunun yanı sıra kullanılan hammadde kaynağını ağaçtır. Hammadde olarak kullanılan ağaca muadil yeni kaynak bulmak için çeşitli arayışların içine girilmiştir. Bunlardan biri de tarımsal artık olarak nitelendirilen anızın kullanımıdır. Pamuk ve mısır anızından yapılan bu çalışmada bunun olabilirliği üzerinedir. %100-0, %75-25, %50-50, %25-75, %0-100 oranlarında Pamuk - Mısır sapları ve dış cephe sıva filesi kullanılarak üretilen yonga levhalar, 175°C pres sıcaklığında, 10 dk. pres süresinde %12 oranında üre formaldehit tutkalı kullanılarak üretilmiştir. Üretilen levhalar hali hazırda kullanılan kompozit levhalara muadil olabileceği sonucuna varılmıştır. Yapılan gözlemlerde %75 Mısır % 25 Pamuk anızından üretilen yonga levha ile %75 Mısır % 25 Pamuk anızından üretilen fileli yonga levhalar en yüksek mukavemete sahiptirler. Elde edilen levhalardaki mısır oranı arttıkça alev alma sıcaklığının da arttığını görüyoruz. Su tutma oranına bakıldığında filesiz yonga levha numunelerinde %75 Pamuk %25 Mısır (YL-2) numunesinin oranı en yüksektir. Fileli yonga levha numunelerinde %50 Pamuk %50 Mısır (FYL-3) numunesinin oranı en yüksektir.
Özet (Çeviri)
Today, the use of wood based composite plates is increasing. In addition to this, the raw material used is wood. In order to find the equivalent new source of raw material, various searches have been made. One of them is the use of the stubble, which is described as agricultural residue. It is based on the likelihood that this work is made of cotton and corn stalk. 100% - 0%, 75-25%, 50-50%, 25-75%, 0-100% cotton - corn stalks and exterior facade plaster files are produced at 175 ° C press temperature, 10 min. Was produced using 12% urea formaldehyde graft on the press run. Produced sheets are the result of the composite sheet already used. Observed observations 75% Egypt 25% Cotton screed produced with chipboard 75% Egyptian 25% Cotton screed finished fiberboard sheets have the highest strength. We see that as the corn ratio in the sheets obtained increases, the temperature of flaming increases. When the water holding ratio is taken into account, the ratio of 75% Cotton 25% Maize (YL-2) is highest in the samples without chips. The proportion of 50% Cotton 50% Maize (FYL-3) samples is highest in the sample of filament chipboard.