Güneş enerjisi destekli absorpsiyonlu buzdolabının deneysel ve teorik incelenmesi
Solar energy assisted experimental and theoretical research of absorption refrigerator
  1. Tez No: 490148
  2. Yazar: AHMET ONAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CUMA ÇETİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, parabolik güneş kollektöründe ısı transfer yağı ile elde edilen ısıyla absorpsiyonlu bir buzdolabının çalıştırılması yapılmıştır. İki adet absorpsiyonlu buzdolabının kullanıldığı bu çalışmada birisinde elektrik enerjisi diğerinde ise güneş enerjisi kullanılmıştır. Parabolik kollektörden elde edilen ısıyla generatöre ısı transferi yapılmış ve absorpsiyonlu buzdolabı generatörünün çalışması incelenmiştir. 3.5 saatlik sürede absorpsiyonlu buzdolabının generatör haznelerine 140 oC sıcaklığındaki sıcak yağ ısı verilmiştir. Absorpsiyonlu buzdolabı belirli bir süre çalıştıktan sonra evaporatör sıcaklığının ölçümleri alınmıştır. Deneysel çalışmada absorpsiyonlu buzdolapların belirli yerlerine termokupllar yerleştirilerek data logger cihazıyla sıcaklık değerleri ölçülmüştür. Ayrıca iki absorpsiyonlu buzdolaplarındaki generatör, kondenser, absorber için gerekli teorik hesaplamalar yapılmıştır. Sıcaklık değerleri, kütlesel debi, sistem basıncı ve eriyik konsantrasyonları ile absorpsiyonlu buzdolapların ısı değerleri ile performans değerleri hesaplanmış ve deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Elektrik ısıtmalı buzdolabı performansı, yağ ısıtmalı buzdolabının performansından daha iyi olduğu saptamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an absorption refrigerator was operated by heat obtained by heat transfer oil in the parabolic solar collector. Two absorption refrigerators were used, one with electrical energy and the other with solar energy. The heat obtained from the parabolic collector was transferred to the generator and the operation of absorption refrigerator generator was examined. The 140 oC hot oil is transferred to the generator tanks of absorption refrigerator for 3.5 hours. After absorption refrigerator run for a certain period of time, the evaporator temperature measurements were taken. In the experimental study, thermocouples were placed in certain places of absorption refrigerators and the temperature values were measured with a data logger. In addition, theoretical calculations were made for the generator, condenser, absorber in two absorption refrigerators. Temperature values, mass flow rate, system pressure and melt concentrations and temperature values and performance values of absorption refrigerators were calculated and compared with the experimental results. It was observed that the performance of an electric heated refrigerator was better than that of an oil-heated refrigerator.