Sürdürülebilir mimari bağlamında yavaş şehir (Cittaslow) hareketi ve Taraklı örneği
Cittaslow movement in the context of sustainable architecture and the case of Tarakli
  1. Tez No: 490152
  2. Yazar: ELÇİN BURCU TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN DENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tez çalışması kapsamında sürdürülebilirlik kavramı irdelenmekte; tarihsel gelişimine, ortaya çıkış sebeplerine, boyutları ve ilkelerine yer verilmektedir. Ayrıca sürdürülebilir mimarlık kavramı açıklanmakta; sürdürülebilir mimarlığın ilkeleri ve sürdürülebilir yerleşim modelleri ortaya konmaktadır. Bu bağlamda incelenen Yavaş Şehir hareketi ile sürdürülebilir mimarlık kavramının kesiştiği alanlar belirlenmektedir. Yavaş Şehir hareketi, kentlerin özgün dokularını kaybetmesini, yerel gıda kültürünün ve geleneklerinin ortadan kalkmasını engellemek ve yaşam kalitesini artırmak amacıyla 1999 yılında İtalya'da ortaya çıkmış bir organizasyondur. 2017 yılı itibariyle 200'den fazla üyesi bulunan hareket, bir tür yerel kalkınma modelidir. Bu çalışmanın amacı, Yavaş Şehir Organizasyonunun sürdürülebilir kentler oluşturma potansiyelinin araştırılmasıdır. Dünyadan ve Türkiye'den Yavaş Şehir örnekleriyle birlikte daha detaylı irdelenen Taraklı örneği üzerinden hareketin işleyişindeki olumlu ve olumsuz yönler aktarılmış; Yavaş Şehir hareketinin kentlerde aradığı niteliklerin sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir mimari ile olan ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Mevcut uygulamalar incelenirken, belediyelerle ve Yavaş Şehir temsilcileriyle görüşmeler yapılmış, Yavaş Şehir Değerlendirme Formları incelenmiştir. Taraklı'da yerinde yapılan incelemeler ve yetkililerle yapılan görüşmeler çalışmanın odak noktasını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, the concept of sustainability is examined; its historical development, origins, dimesions and principles are given. Sustainable architecture is described; principles of sustainable architecture and sustainable settlement models are presented. In this context, the areas of intersection of sustainable architecture concept and Cittaslow movement are determined. Slow City movement is an organization that has emerged in Italy in 1999 in order to prevent cities from losing their original textures, to prevent local food cultures and traditions from getting out of hand, and to improve the quality of life. The movement, which has more than 200 members by 2017, is a kind of local development model. The purpose of this study is to investigate the potential of the Slow City Organization to build sustainable cities. Through the Cittaslow samples from the world and Turkey and more detailed Taraklı; the positive and negative aspects of the movement were reported. It is aimed to examine the relation between the characteristics of the Cittaslow movement and sustainable architecture. While examining the current practices; interviews with municipal and Slow City representatives were made, and Slow City Assessment Forms were examined. On-site inspections at Tarakli and negotiations with the authorities are the focus of the study.