Hidrojen benzeri 142Pm60+ iyonlarının deneysel depolama halkasındaki (DDH) yörüngesel elektron yakalama bozunumunun incelenmesi
Investigation of the orbital electron-capture decay of hydrogen-like 142Pm60+ ions at the experimental storage ring (ESR)
  1. Tez No: 490180
  2. Yazar: FATMA ÇAĞLA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA BURCU ÇAKIRLI, PROF. DR. YURI LITVINOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında 2014 yılında Almanya'nın Darmstadt kentinde bulunan GSI Ağır İyon Araştırmaları Merkezi'nde Hidrojen-benzeri 142Pm60+ iyonlarına ait iki cisimli yörüngesel elektron yakalama bozunumunu detaylı olarak araştırılmış ve bu deney sonucu elde edilen veriler analiz edilmiştir. Eksponansiyel bozunum fonksiyonu ile yapılan fit sonucunda bozunum sabiti olan λ değeri elde edilmiş, 2008 ve 2010 yıllarında aynı çekirdek üzerine yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen λ değerleri ile kıyaslanmıştır. Ek olarak, modüle edilmiş eksponansiyel fonksiyon olarak adlandırılan fit fonksiyonuyla da 142Pm60+ iyonlarının elektron yakalama bozunumlarına ait genlik ve frekans değerleri elde edilmiştir. Bu değerler gelecekte 205Tl atomlarının bağlı durum beta bozunumları üzerine yapılacak deneyin ışık tutmaktadır. 142Pm60+ iyonlarının iki cisimli elektron yakalama bozunumları için kullanılan hızlandırıcı, dedektör ve soğutma sistemleri ve yöntemleri ayrıntılı olarak ayrıntılı olarak tartışılmıştır. Ayrıca, radyoaktif çekirdeklerin hızlı nötron yakalama süreci olan r-süreci vasıtasıyla ağır elementlerin oluşumunun (nükleosentez) detaylı olarak incelenmesi için yapılacak çalışmalara da katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, detailed investigation of an experiment performed on two-body electron capture decay of Hydrogen-like 142Pm60+ ions, at GSI heavy ion research center in Germany in 2014 and the results are discussed. The decay constant λ value is obtained from the fit of exponential decay function and compared with the λ values obtained from another 2008 and 2010 electron capture experiments. In addition, amplitude and frequency values of special fit function namely modulated exponential function, are observed for electron capture decay of 142Pm60+ ions. These values will enlighten the pathway for future experiment on the bound state beta decay of 205Tl. Also accelerator, detector and cooling systems and methods which have been used for the two-body electron capture decay of 142Pm60+ ions, are discussed in details. In addition, results of this thesis contributes to the studies that focused on detailed investigation of formation of heavy elements (nucleosynthesis) with rapid neutron capture process so called r-process.