Tevrat ve Kur'an-ı Kerim'e göre Hz.Musa kıssası kıyaslaması
Mose in the Tora and the Quran
  1. Tez No: 490198
  2. Yazar: MÜRÜVVET ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM SERİNSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Musa konusu Kitab‐ı Mukaddes ve Kur'an‐ı Kerim'de zikredilen ortak konulardan biridir. Ancak bazı farklılıklar söz konusudur. Musa Tevrat'da iki şekilde tasvir edilmektedir. Tevrat'da Musa Kur'an'da ki Musa anlatımına parallellik gösteren ve paygamberlik vasıflarını taşıyan biri olarak anlatılır. Aynı zamanda hem kendi anlatımına hemde Kur'an'a ters Musa karakteri tasvir edilir. Tevrat'da iki birbirleri ile çelişen ilahi ve insani sistemlerin yarattığı Musa tasavvurları içiçe karışmaktadır. Kur'an'da ise Tevrat'ın aksine sadece tek bir peygamber tassavuru çizilmektedir. Bunun haricinde Musa'nın iki kitapta Tanrı, İsrailoğulları ve Firavun ile ilişkisini ahlaki münasebet çerçevesinde kıyasladığımız zaman yine ciddi farklılıklar tezahür etmektedir.
Özet (Çeviri)
Mose a mutual subject who has mentioned both in the Torah and Quran. According to the Hebrew Bible, he was a former Egyptian prince who later in life became a religious leader and lawgiver, to whom the authorship of the Torah is traditionally attributed.Moses is mentioned more in the Quran than any other individual and his life is narrated and recounted more than that of any other prophet.There are big differents between two relgions. In the Torah are two pictures from Mose he as human/prophet an he as God. But in the Quran is Mose a prophet from Godd.