12 -18 yaş gurubu tutuklu çocuklarda dini algıların davranışlara yansıması
The impact of religious believes on behaviors among incarcerated children between the ages of 12 and 18
  1. Tez No: 490199
  2. Yazar: İBRAHİM KARANFİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada ''12–18 Yaş Gurubu Tutuklu Çocuklarda Dini Algıların Davranışlara Yansıması'' araştırılmıştır. Araştırma, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yönetim Kurulunun 07.02.2013 tarihli oturumunda 38 nolu karar sayısı ile Tez konusu olarak kabul edilmiştir. T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü nün 22.03.2013 tarihli 85.138.863 203.02/217/38710 sayılı izni ile 15.03.2013 ile 15.12.2013 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışılma süresi dokuz aydır. Örneklemi, Adalet Bakanlığı Ankara Çocuk Eğitim Evi ile Ankara Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda kalan çocukları kapsamaktadır Araştırmanın örneklemi, Ankara il sınırları içerisindeki kurumları kapsamakla birlikte, Türkiye'nin her bölgesinden, özellikle İç Anadolu Bölgesinden gelen çocukları barındırması yönüyle hem bölgesel hem de ulusal özellik taşımakta ve cinayet, gasp, uyuşturucu, cinsel suç ve hırsızlıktan dolayı Ceza İnfaz Kurumlarında bulunan tutuklu ve hükümlü toplam 300 çocuğu kapsamaktadır. Çalışma, idareci, infaz koruma memurları ve kurumda gönüllü olarak çalışan öğretmen eşliğinde kurumdaki tutuklu çocuklar üzerinde anket uygulaması şeklinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda aile yapısının, ailenin göç etmiş olmasının, ailenin konut ve demografik özelliklerinin, okul çevresinin, arkadaş ve sosyal çevre ile beraber; Allah inancı ve din eğitiminin verilmemesi gibi risk faktörlerinin suça yönelmeye etkisinin olduğu bulunmuştur. Doğal olarak çocuğa inanç ve ahlak eğitiminin verilmemesi onun eğitim alanında ihmal edildiğini göstermektedir. Çalışmada elde edilen veriler çerçevesinde inanç ve değerler eğitimi konusunda öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research is on“The Impact of Religious Believes on Behaviors Among Incarcerated Children Between the Ages of 12 and 18”. The aim of research is to investigate delinquent children religious perceptions'. The research as has been accepted as a thesis topic by ankara university institute of social sciences in 07.02.2013 and number 38. Research was conducted between the dates 15.03.2013 and 15.12.2013 with permission of Ministry of justice general directorate. Duration of the research was nine months. The sample of the study is selected from children and young people in penal institutions in Ankara. children and young people is from different region of Turkey, especially in the central anatolia region. They charged with homicide, extortion, drugs, sexual assault and robbery. 300 delinquent children and youth participated in the research. Administrator and corrections officers accompanied and helped for survey application. Result of this research is determined some important factors as family structure, the family having emigrated, family housing, and demographic characteristics, school environment, friends and social environment and, to be deprived religious education. Naturally, faith and moral education of the child are not given is shows have been neglected in the field of education. The results within the framework are offered. recommendations about beliefs and values development.