Cinsel suçlar ile şiddet suçlarından tutuklu/hükümlü bireylerin erken dönem uyumsuz şemaları, dürtüsellik ve ahlaki çözülme bakımından incelenmesi
Examination of early maladaptive schemas, impulsivity and moral disengagement in sexual and violent offenders
- Tez No: 837582
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın amacı ceza infaz kurumlarında cinsel suçlar ile şiddet suçlarından tutuklu ya da hükümlü olarak bulunan bireylerin erken dönem uyumsuz şemalar, dürtüsellik ve ahlaki çözülme bakımından incelenmesidir. Yapılan araştırma, 2021-2022 yılları arasında Maltepe 1 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ile Maltepe 2 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu' nda ilgili suç türlerinden tutuklu/hükümlü olarak bulunan 25-55 yaş aralığındaki 300 yetişkin erkek bireyle gerçekleştirilmiştir. Uygulanan ölçekler, cinsel ve şiddet suç grubundan katılımcılara seçkisiz bir biçimde yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için yapılan ölçüm ile belirlenen gruplar arasında anlamlı bir fark olup olmadığı Bağımsız Gruplar T Testi, Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Suç türüne göre katılımcıların demografik özelliklerinin ilişkisinin incelenmesi için Ki-kare analizi yapılmıştır. Şiddet suç grubu ile cinsel suç grubunun ahlaki çözülme düzeyleri arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Şiddet suç grubunun motor ve dikkat ile ilgili dürtüsellik düzeyinin cinsel suç grubuna kıyasla anlamlı derecede daha yüksek olduğu görülmüştür. Cinsel suç grubunun zedelenmiş otonomi ve kopukluk şema alanı puanlarının şiddet suç grubuna kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte belirli şema alanları ile ahlaki çözülme düzeyi ve dürtüsellik düzeyi arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine individuals who are detained or convicted of sexual crimes and violent crimes in penal institutions in terms of early maladaptive schemas, impulsivity and moral disengagement. This research carried out with 311 adult male individuals between the ages of 25-55 who are imprisoned/convicted of the relevant types of crimes in Maltepe No 1 L Type Closed Penitentiary Institution and Maltepe No 2 L Type Closed Prison between 2021-2022. The scales applied randomly to the participants from the relevant crime group. Independent Groups T Test and Pearson Correlation Coefficient used if there was a significant difference between the groups determined by the measurement made for the analysis of the obtained data. Chi-square analysis was used to examine the relationship between the demographic characteristics of the participants according to the type of crimes. According to findings, there is no significant difference between the moral disengagement leves of violent crime group and sexual crime group. The motor and attention-related impulsivity level of violent crime group is significantly higher than the sexual crime group. At the same time, impaired autonomy and disconnection schema domain scores of sexual crime group is significantly higher than the violent crime group. In addition, there is a significant relationship between certain schema domains and the level of moral disengagement and impulsivity.