Kurkumin ve yeni nesil ultrasol kurkuminin glioma hücre hattı (C6) üzerine etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of curcumin and next-generation ultrasol curcumin on a glioblastoma (C6) cell line
  1. Tez No: 781426
  2. Yazar: HİLAL SAMAST
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Onkoloji, Biotechnology, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Glioblastoma dünyada birçok yetişkin insanı etkileyen agresif ve ölümcül beyin tümörlerinden biridir. Konvansiyonel tedavi yaklaşımları; radyoterapi, kemoterapi, hormon tedavisi gibi yöntemleri içermektedir. Bu yöntemlerin dışında özellikle bazı bitkisel ekstraktların etkileri, konvansiyonel tedavi yöntemler ile birlikte kanser dahil birçok hastalığın tedavisinde test edilmektedir. En çok çalışılan doğal bitkisel bileşiklerden biri de zerdeçaldan elde edilen ve antioksidan, anti-enflamatuvar, antimikrobiyal ve anti-kanser aktivitelere sahip olduğu gösterilen kurkumindir. Ancak suda çözünememesi, düşük bağırsak emilimi gibi dezavantajları biyoyararlanımını azaltmaktadır. Bu problemlerin üstesinden gelmek için birçok kurkumin formülasyonu geliştirilmektedir. Bu formülasyonlardan biri olan Yeni Nesil Ultrasol Kurkuminin (Next Generation Ultrasol Curcumin, NGUC) normal kurkuminle karşılaştırıldığında rat plazmasında 64.7 kat daha fazla biyobulunur olduğu raporlanmıştır. Dolayısıyla bu çalışmada NGUC ve kurkuminin C6 glioma hücre hattı üzerine etkileri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. C6 hücrelerine farklı dozlarda kurkumin ve NGUC uygulanarak 48 saat inkübe edildikten sonra hücre proliferasyonu MTT analizi ile tespit edilmiştir. Sonuçlarımıza göre 200μM kurkumin uygulamasından sonra C6 hücrelerindeki canlılık oranı %63, 100μM kurkumin uygulamasından sonra canlılık oranı %50, 50μM kurkumin uygulamasından sonra canlılık oranı %58 ve 25μM kurkumin uygulamasından sonra ise canlılık oranı %75 olarak gözlenmiştir. Diğer taraftan 200μM ve 100μM NGUC uygulamasından sonra C6 hücrelerindeki canlılık oranı kontrol grubu ile kıyaslandığında yaklaşık %70 olarak gözlemlenmiş ve daha düşük konsantrasyonlardaki NGUC uygulamaları hücrelerde herhangi bir sitotoksisiteye neden olmamıştır. Flow sitometrik analizler hem kurkuminin hem de NGUC'un farklı dozlarda C6 hücrelerinde apoptozu tetiklediğini ortaya koymuştur. Ancak benzer oranda apoptotik hücre tetiklenmesi için NGUC'un kurkumine oranla daha yüksek konsantrasyonda kullanılması gerektiği bulunmuştur. Çalışmamızda kullanılan standart kurkumin içerisindeki saf kurkuminoid oranı %95 iken bu oran NGUC'ta %20'dir (95/20=4,75 kat fark). Bulgularımız bu açıdan irdelendiğinde NGUC'un kurkumine oranla benzer bir etkiye sahip olduğu söylenebilmektedir. Kurkumin ve NGUC uygulamasından sonra elde edilen C6 hücrelerinde hücre döngüsü, NFkB ve apoptoz sinyal yolaklarında rol oynayan bazı genlerin mRNA ifadeleri test edilmiş ve her iki bileşiğin de istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Sonuç olarak bu tez çalışmasında hem kurkumin hem de NGUC'un C6 glioma hücrelerinin proliferasyonlarını azaltıcı bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Ayrıca her iki bileşik C6 hücrelerinde apoptozu tetiklemiş, ancak test edilen bazı hedef genlerin mRNA ifade düzeylerinde herhangi bir değişikliğe neden olmamıştır. Ayrıca beklenilenin aksine NGUC'un etkisinin kurkumin ile karşılaştırıldığında sınırlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma is one of the most aggressive brain tumours that affects many adult people around the world. Conventional therapy includes radiotherapy, chemotherapy, hormone therapy and others that have been applied in the clinics. In addition to these approaches, some herbal extracts have been tested for the treatment of many diseases, including cancer by their ability to reduce the side effects of conventional treatments. Curcumin, derived from turmeric, is one of the most studied natural herbal sources and is thought to have antioxidant, anti-inflammatory, anti-microbial and anti-cancer activities. However, disadvantages such as insoluble in water and low intestinal absorption reduce its bioavailability and effects. In order to overcome these limitations, many attempts have been made to develop new curcumin formulations. The Next Generation Ultrasol Curcumin (NGUC), a recently developed curcumin formulation, has been reported to be 64.7 times more bioavailable in rat plasma than standard curcumin. Therefore, in this study, the effects of curcumin and NGUC on C6 glioma cell line were comparatively investigated. C6 cells were treated with different concentration of curcumin and NGUC for 48 hours, and cell proliferation was determined by the MTT test. We found that the cell viability in C6 cells was 63% after 200μM curcumin treatment, 50% after 100μM curcumin treatment, 58% after 50μM curcumin treatment, and 75% after 25μM curcumin treatment. On the other hand, treatment of C6 cells with 200μM and 100μM NGUC resulted in approximately 70% cell viability compared to the control group. NGUC administration at lower concentrations did not cause any cytotoxicity in C6 cells. Flow cytometric analysis revealed that both curcumin and NGUC induce apoptosis in C6 cells at different doses. However, a higher concentration of NGUC was needed to induce apoptosis in C6 cells. It should be noted that while the pure curcuminoid rate in standard curcumin is 95%, this is 20% in NGUC (95/20=4.75 fold difference). Therefore, when our findings are discussed in this context, it can be proposed that NGUC has a similar or even slightly better effect than curcumin on C6 cells. Moreover, incubation of C6 cells with curcumin and NGUC did not exhibit any effects on the mRNA expressions of target genes involved in cell cycle, NFkB and apoptosis signaling pathways. In conclusion, the results of this thesis exhibited that both curcumin and NGUC have an anti-proliferative effect on C6 glioma cells. In addition, both compounds induced apoptosis in C6 cells, but did not cause any change in mRNA expressions of some of the target genes tested in this study. Despite its advantages over standard curcumin, the effect of NGUC was found to be similar to curcumin.