Occupational health and safety in recycling enterprises
- Tez No: 490248
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Geri dönüşüm işi yapan işletmeler İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) açısından incelenerek bu işletmelere özgü risk analizlerinin yapılarak değerlendirilmesi amacıyla hazırlanan bu çalışma kapsamında Ankara Hurdacılar Sitesindeki Plastik, Kağıt, Kablo, Elektrik-Elektronik, Metal Geri Dönüşümü ve Akü Geçici Depolama işi yapan işletmeler kapsamlı olarak incelenmiştir. Toplanan veriler ile bu işletmelerde İSG kapsamında meydana gelebilecek kazalara ilişkin risk analizleri ve değerlendirmeleri yapılmıştır. Bu çalışma neticesinde işletmelerdeki ortak en önemli risk kullanılan makinelerin koruyucu ekipmanlarının olmaması ve periyodik kontrollerinin yapılmaması, elektrik kablolarının açıktan geçirilmesi ve düzensiz olan çalışma koşulları ise ikinci sırayı almıştır. Riskleri ortadan kaldırmak veya etkilerini en aza indirmek amacıyla gerekli çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Recycling business enterprises engaged in Occupational Health and Safety (OHS) to be evaluated by examinig the terms of the specific risk analysis prepared for these businesses Ankara scrap dealers in the site fort his study; Plastics, Paper, Cables, Electrical-Electronics, Metal Recycling and Temporary Storage Battery businesses that work has been studied extensively. The data collected by these businesses risk analysis related to accidents that may occur in the context of OHS and evaluation were made. This operation results in the absence of co-operating in the most important risk machines used in protective equipment and periodical controls the insertion and uneven operational conditions of the electric cable is exposed to the second place. The propasal was presented in order to minimize the solutions needed to eliminate risks or effects.