İş sağlığı ve güvenliğinde yönetsel etiğin yeri: Zonguldak ilindeki maden işletmelerinde bir araştırma
The role of managerial ethics in occupational health and safety: a research in mining facilities in Zonguldak
  1. Tez No: 597841
  2. Yazar: UĞUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İş Sağlığı ve Güvenliği kavramı son yıllarda özellikle ülkemiz için oldukça önemli bir konu haline gelmiştir. Gerekli özen gösterilmediği takdirde çalışanlar için geri dönüşü olmayan kayıplara sebep olmakla birlikte işverenler için de ciddi maddi kayıplara neden olabilmektedir. Önlemenin, ödemekten çok daha ucuz ve insancıl bir yöntem olması sebebiyle ülke ekonomisi ve sosyal düzen için hayati öneme sahip bir konudur. Bu çalışma meslek hastalığı ve iş kazalarının özellikle yakın geçmişimizde de yaşandığı yer altı kömür madenciliği sektöründe yapılmıştır. Çalışmada meslek hastalıkları ve iş kazalarının önlenmesinde alışılagelmiş teknik çözümler yerine insanı ön planda tutan yönetim ve organizasyon bilimi açısından yaklaşılmış ve seçilen işletmelerde yönetsel etiğin varlığı sorgulanmıştır. İş Sağlığı ve Güvenliği ile Yönetsel Etik kavramlarının detaylı incelemesi yapılmış olup ilişkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Ayrıca literatürde kabul görmüş ve yaygın bir şekilde kullanılan ölçekler ile kömür madenciliğinde kamu ve özel sektör çalışanlarının önermelere karşı algı düzeyleri test edilmiştir. İşletmelerde çalışanlara uygulanan yüz yüze anketler ile sorun araştırılmış ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of Occupational Health and Safety has become an extremely important issue especially for our country in recent years. Failure to take due care can lead to irreversible losses for employees, as well as serious financial losses for employers. Prevention is a crucial issue for the country's economy and social order as it is a much cheaper and more humane method than payment. This study was conducted in the underground coal mining sector, where occupational diseases and occupational accidents are intense our recent history. Instead of the usual technical solutions for the prevention of occupational diseases and occupational accidents, the approach of managerial and organizational science, which gives priority to human beings, was approached and the existence of managerial ethics in the selected enterprises was questioned. The concepts of Occupational Health and Safety and Managerial Ethics have been examined in detail and their relationships have been tried to be revealed in this study. In addition, the perception levels of public and private sector employees against the propositions in coal mining were tested with the scales that are accepted and widely used in the literature. The issue was investigated and analyzed by face to face surveys applied to employees.