Iso 14000 çevre yönetimine dair bir inceleme: İstanbul ili elektronik atık firmaları örneklemi
An examination on iso 14000 environmental management: Istanbul electronic waste firms sample
- Tez No: 521036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Sosyal Hizmetler, Çevre Mühendisliği, Public Health, Social Services, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Doğal kaynaklarımızın sınırlı olması ve artan ihtiyaçlardan dolayı yapılan faaliyetlerin çevreye olumsuz etkiler bıraktığı bir gerçektir. Bu durum yasal uygulamalar ile çevre etkilerinin kontrol edilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Artık tüketiciler piyasada faaliyet gösteren işletmelerden hem artan ihtiyaçlarını en üst düzeyde karşılanmasını hem de çevreye saygı gösterilmesini beklemektedir. Çevre yönetim sistemi, işletmelerin küresel piyasada var olmak ve varlıklarının devamlılığının sağlanmak için çevreye olan etkilerini kontrol altında tutabilmek için ortaya çıkmıştır. Çevre yönetim sistemi piyasada yer alan işletmelerin çevreye verecekleri veya verdikleri zararlı etkileri sistematik aşamalar ile azaltılması ve bu etkilerin ortadan kaldırılmasıdır. Bu çalışmada ISO 14000 çevre yönetim sistemine geçişte etken olan faktörlerin ve elde edilen iyileşmelerin ilişkisini ortaya çıkarmak ve değerlendirmek için anket çalışması yapılmıştır. Firma genel performansına firma yöneticilerinin ISO 14000 çevre yönetim sistemlerinin uygulanması sonucu elde ettikleri iyileşmeler, çevre yönetim faaliyetleri ile ilgili süreçlerde elde ettikleri iyileşmeler, rekabete ve paydaşlara (stakeholders) yönelik iyileşmeler gibi alanlarda sağlanan başarılarda ISO 14000 çevre yönetim sistemi uygulanmasında hem ISO 14000 belgelerine sahip olan firmalar hem de belgelere sahip olmayan firmalar büyük oranda aynı görüşte olduğu gözlemlenmiştir. Bu tez çalışmasında elektronik atık geri dönüşüm firmalarının kanunlarla zorunlu kıldığı ISO 14000 belgelerinin alınmasında denetimin yeterli olmamasından dolayı firmaların belgeleri alma zorunluluğu hissetmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is a fact that our natural resources are limited and the activities made due to the increased needs leave negative effects on the environment. This has led to the necessity of controlling environmental influences with legal practices. Consumers are now waiting for businesses that operate in the market to meet their increasing needs at the highest level and to respect the environment. The environmental management system has emerged to enable businesses to exist in the global marketplace and to control the environmental impact of their assets to ensure their continuity. The environmental management system is to systematically reduce and eliminate the harmful effects that the market enterprises are giving or giving to the environment. In this study, a questionnaire study was conducted to reveal and evaluate the relationship between the factors that effected the transition to the ISO 14000 environmental management system and the improvements achieved. The achievements achieved in the areas of ISO 14000 environmental management system implementation, such as improvements achieved by company managers in the overall performance of the company, improvements achieved in the processes related to environmental management activities, improvements to the stakeholders and stakeholders, and the achievement of ISO 14000 environmental management systems, it is observed that firms that do not have both the firms and the documents have the same opinion at large. In this thesis, it has been determined that firms do not feel obligated to take the documents because the audit is not sufficient to obtain the ISO 14000 certificates required by law for electronic waste recycling companies.