Aromalı soğuk kahve içeceğinin geliştirilmesi ve raf ömrünün belirlenmesi
Development of a new cold coffee drink and determining shelf life
  1. Tez No: 490257
  2. Yazar: DAVUT KARAHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NENE MELTEM KEKLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yeni ürün geliştirme; diğer sektörlerde olduğu gibi gıda endüstrisinde de üreticilerin pazarda varlıklarını sürdürebilmeleri ve diğer firmalar ile rekabet edebilmeleri için önemli gereksinimlerden biridir. Rekabet, içecek endüstrisinde piyasaya çok çeşitli ürünlerin sürülmesi ile açıkça görülmektedir. Kahve içecekleri en popüler içecekler arasında bulunur ve üretim sırasında farklı proseslerin kullanılmasına bağlı olarak oldukça geniş bir ürün çeşitliliğine sahiptir. Son yıllarda ise piyasada hazır soğuk kahve içecekleri göze çarpmaktadır. Tüketime hazır olması, makul fiyatı, serinletici etkisi ve farklı aroması ile soğuk kahve içecekleri sadece sıcak kahveye değil, diğer soğuk içeceklere de alternatiftir. Bu çalışmada; tüketici beğenisi doğrultusunda, raf ömrü belirlenmiş, aroma bakımından hali hazırda piyasada bulunmayan portakal veya Hindistan cevizi aromalı yeni bir gıda ürününü gıda endüstrisine kazandırmak üzere bir 'aromalı soğuk kahve içeceği' geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
New product development is one of the vital requirements for food producers as well as in other sectors, to compete with other companies and survive in the market. The competition is clearly demonstrated in the beverage industry by the launch of a huge variety of products to the market. Coffee drinks are among the most popular beverages and come in a rich variety due to the use of different processes during production. In recent years, cold coffee drinks have drawn the attention of consumers. Being ready to consume with modest price, refreshing effect, and distinct aroma, cold coffee drinks have become an alternative not only to hot coffee but also to other cold beverages. In this study; a 'flavored cold coffee drink' with orange or coconut flavor has been developed with the aim of introducing a new product to the food industry, the shelf life of which was determined in accordance with the consumer expectations, and which is not currently on the market in Turkey in terms of aroma.