An investigation into the shelf life of flavored cold coffee drink based on consumer acceptability
Aromalı soğuk kahve içeceğinin raf ömrü ve tüketici kabul edilebilirliğine ilişkin bir araştırma
  1. Tez No: 664693
  2. Yazar: AHMET OĞUZHAN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL İBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, damla sakızı ve antep fıstığı aromalı soğuk kahvenin geliştirilmesi ve raf ömrünün belirlenmesi hedeflenmiştir. Aromalı soğuk kahvenin raf ömrü, Weibull tehlike analizi yöntemi ile belirlenmiştir. Bu çalışmada çeşitli parametreler değiştirilerek yeni ürünün raf ömrü belirlenmeye çalışılmıştır. Birinci kısımda, sabit zamanda farklı sıcaklıklar kullanılarak asidik düzenleyici içermeyen ama kıvam arttırıcı içeren ürünün raf ömrünün belirlenmesi hedeflenmiştir. Sterilizasyonu 110°C ve 10 dakika süren ürünün raf ömrü 14.10 gün olarak hesaplanmıştır. Diğer yandan, sterilizasyonu 120°C ve 10 dakika süren ürünün raf ömrü 28.6 gün, ayrıca, sterilizasyonu 125°C ve 10 dakika süren ürünün raf ömrü 18.6 gün olarak hesaplanmıştır. İkinci kısımda, sabit zaman (10 dakika) ve sabit sıcaklıkta (120°C) asidik düzenleyici ve kıvam artırıcı içeren ürünün raf ömrünün belirlenmesi hedeflenmiştir. Sterilizasyonu 120°C ve 10 dakika süren ürünün raf ömrü 16.3 ay olarak hesaplanmıştır. Üçüncü kısımda sabit sıcaklık ve sabit zamanda, kıvam arttırıcı ve asidik düzenleyici içermeyen ürünün raf ömrünün belirlenmesi hedeflenmiş ve ürünün raf ömrü 7.21 gün olarak hesaplanmıştır. Yapılan testler sonucunda, panelistlerin %71'i Antep fıstığı aromalı soğuk kahveyi tercih ederken %29'u damla sakız aromalı soğuk kahveyi beğenmiştir. Beğenilen soğuk kahvenin formülasyonu; %1.5 kahve, %0.2 sodyum bikarbonat, %7.5 şeker, %5 süt tozu, %0.1 gam, %0.1 antep fıstığı aroması ve %85.6 arıtılmış su olarak belirlenmiştir. Duyusal değerlendirme formuna göre, panelistlerin %91 antepfıstıklı soğuk kahveyi kabul edilebilir bulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop and determine the shelf life of mastic gum and pistachio flavored cold coffee drink. The shelf life of flavored cold coffee was determined by the Weibull hazard analysis method. In this study, it was tried to determine the shelf life of the new product by changing various parameters. In the first part, it was aimed to determine the shelf life of the product that does not contain acidic regulators, but contains gums by using different temperatures in fixed time. The shelf life of the product, sterilized at 110°C for 10 minutes, was calculated as 14.10 days. On the other hand, the shelf life of the product, sterilized at 120°C for 10 minutes, was 28.6 days. The shelf life of the product, sterilized at 125°C and for 10 minutes, was calculated 18.6 days. In the second part, it was aimed to determine the shelf life of the product containing acidic regulator and gum at fixed time (10 minutes) and constant temperature (120°C). The shelf life of this product, sterilized at 120°C and for 10 minutes, was calculated 16.3 months. In the third part, it was aimed to determine the shelf life of the product that does not contain gum and acidic regulator at constant temperature (120°C) and fixed time (10 minutes), and the shelf life of the product was calculated as 7.21 days. As a result of the tests, 71% of the panelists preferred the pistachio flavored cold coffee, while 29% liked the mastic gum flavored cold coffee. The formulation of the popular cold coffee was determined as 1.5% coffee, 0.2% sodium bicarbonate, 7.5% sugar, 5% milk powder, 0.1% gum, 0.1% pistachio flavor and 85.6% purified water. According to the sensory evaluation form, the panelists found the cold coffee with pistachio flavor were 91% acceptable.