A case study for designing an adaptive learning environment by applying Vark model
Vark model uygulayarak bir uyarlanabilir öğrenme ortamı tasarımına yönelik bir durum çalışması
  1. Tez No: 490274
  2. Yazar: RABIEAA ABDUSALAM MASSAUD JABALLA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MELTEM ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Öğrenme stilleri öğrencilerin kendi öğrenme ortamları, akranları ve eğitmenleriyle etkileşimde bulunurken tercih ettikleri yöntemlerdir. En popüler olanlardan dördü öğrenciler tarafından bilgi elde etmek için kullanılan okuma / yazma, görsel, işitsel ve kinestetiktir. Bir takım öğrenciler öğrenirken görsel yöntemleri tercih ederken, diğerleri kinestetik veya işitsel ya da okuma / yazma yöntemini tercih eder. Bazı öğrenciler bilgi elde etmek için bunların hepsinin bir kombinasyonunu kullansa da, daha iyi öğrenmek için kendi öğrenme stilini kullanması öğrenmelerinde daha faydalı olabilir. Öğretmenlerin öğrencilerin bilgi öğrenmesine yardımcı olmak için bu tercihlerden mümkün olduğunca daha fazlasını öğretmeleri gerekmektedir. Öğrencilerin sınıflarında başarılı olabilmeleri amacıyla öğretmenler bu öğrenme stillerini mevcut müfredata dahil edebilirler. Bu çalışma öğrencilerin öğrenme tarzlarını ve bunların kombinasyonunukullanarak bir uyarlanabilir öğrenme ortamı geliştirme çalışmasıdır. Bu çerçevede öğrencilerin uygulamalarında yardımcı olmak için internette sunulan ve öğrencilerin öğrenme tarzlarını ölçme amaçlı VARK anketi ve VARK öğrenme tarzı modeli kullanılmıştır. Çalışmada Atılım Üniversitesinden 50 mühendislik öğrencisinden oluşan bir katılımcılar grubunu kullanmıştır. Çalışmanın deseni öntestsontest kontrol gruplu yarı deneysel desendir. Verilerin analiz edilmesinin bir sonucu olarak, Deneysel grup ile Kontrol grubu arasındaki ortalama puan farkının önemli ölçüde Deneysel grup lehine olduğu ve VARK öğretme modelini uygulayan deneysel gruptaki başarı seviyesinin Kontrol grubuna kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bununla beraber, sistemin kullanılmasıyla öğrencilerin memnuniyetini ölçen 10 maddelik Öğrenci memnuniyet anketine göre, sistemle birlikte öğrencilerin memnuniyet seviyesi önemli ölçüde daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The styles of learning are personal traits that affect how students relate with their learning environment, peers, and instructor. Four of the most popular are reading / writing, visual, auditory and kinetic, which used by students to gain information. Number of students is visual learners, while others are kinesthetic or audio or read /write learners. While some other students use a combination all of them to gain information, they seem to have preferences in how to learn better. Teachers must teach as more of these preferences as possible, in order to assist students learn. Teachers can put together these learning styles into core curriculum activities so that students can succeed in their classes. This study shows some parts of development framework to identify students learning styles and combination it automatically. This system is based on VARK learning style model and VARK questionnaire to measure students' learning styles, it is hosting by internet to help students to use it. This study has used a sample of participants that consisted of 50 of engineering students from Atilim University. In addition, this study contain, an experimental design with a pre-post test Control group was utilized. Accordingly analysis of the data, the results show that distribution for t-test for two groups (Control group and Experimental group) was normality distribution and it was determined that the difference in mean scores between the Experimental group and the Control group was significantly in help of the Experimental group and the achievement level in the Experimental group, which applied the VARK teaching model, was higher compared to the Control group. In addition, student satisfaction questionnaire instrument, 10-items that measure students' satisfaction by using the system, as the results found that students' satisfaction with the system was significant very high.